Site Kurucusu
Okumak İçin Tıkla

ÖZGEÇMİŞİ


Muhtar ve Azalar
Okumak İçin Tıkla


Muhtar: Gürhan SARIAKÇALI
Okumak İçin Tıkla

Yeni videolar
2018 YILI RAMAZAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMA
Toplam İzlenme: 8,712
2015 YILI RAMAZAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMASI
Toplam İzlenme: 14,860
2014 YILI KURBAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMASI
Toplam İzlenme: 12,417
2014 YILI RAMAZAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMA
Toplam İzlenme: 13,307
FIRIN BAŞI MUHABBETİMİZ
Toplam İzlenme: 30,064

En Popüler Haberler

Hayret! Bu hafta haber eklenmemiş.


Hayret! Bu hafta haber eklenmemiş.


En Son Makaleler
MECLİS ARİTMETİĞİ VE...
KÖYÜMÜZ VE KÖYÜMÜZÜN...
UNCU – TUR DOSTLARI
TARİH BOYUNCA İŞGAL ...
NEDEN ANAVARZA ÜNİVE...

Son Yorumlar

Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Köyümüzün Tanıtımı
Köyümüz Osmaniye ilinin Kadirli ilçesine bağlı olup ilçe merkezine uzaklığı 12 km ve ilçenin batısında yer almaktadır. Güneyinde Erdoğdu, batısında Aşağı Çiyanlı, doğusunda Akmaşat (Akova), kuzeydoğusunda Dervişli Köyleri ile komşudur. Koordinatları; Enlem: 37.324° Boylam: 35.973°dir. Rakımı 40 metredir.

Köyümüz 50 hane olup yaklaşık nüfusu 200'dür. Köyümüz yerleşkesi dışında; Cılbaklar Mahallesi ve Özdemirler Çiftliği de köyümüze bağlı yerleşkeler olup, Cılbaklar Mahallesinde 21 hanede yaklaşık 75 nüfus, Özdemirler Çiftliği bölgesinde 15 hanede yaklaşık 60 nüfus ikamet etmektedir. Ayrıca Köyümüzün 250 adet seçmeni bulunmaktadır.

Köyümüzün ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Birçok hanenin özel aracının yanı sıra ilçe merkezine ulaşım köyümüzden ve civar köylerden minibüslerle sağlanmaktadır.

Köyümüzde bir adet ilkokul ve lojmanı mevcuttur ancak taşımalı sisteme geçilmesiyle okulumuz ve lojmanı boş bulunmakta, öğrencilerimiz Aşağı Çiyanlı Köyüne giderek eğitimlerine devam etmektedir.

Ayrıca Köyümüzde bir adet telefon santralimiz ve cenazelerimizi yıkamak için bir adet de mobil gasılhane aracımız mevcuttur.

Köyümüzde ilk cami ve lojmanı topraktan olmak üzere 1950 yılında (bugünkü cami yerinde) yapılarak köy halkına hizmete sunulmuş, ramazan aylarında tutulan fahri imamlarla köyümüz imam ihtiyacı karşılanmıştır. 1968 yılında, topraktan yapılan cami yıkılarak bugünkü 250 kişi kapasiteli camimiz yapılmış ve günümüze kadar hizmetine devam etmiştir. Şu an camimiz imamına tahsisli bir adet de camimizin lojmanı bulunmaktadır. Ayrıca Köyümüz Cılbaklar Mahallesinde de 1 adet 80 kişi kapasiteli cami ve lojmanı hizmettedir.

Köyümüz jandarma sorumluluk bölgesinde olup, Kadirli İlçe Jandarma Komutanlığına bağlıdır. Ayrıca Aile Hekimliği olarak da hemen yanı başımızdaki Aşağı Çiyanlı Köyünde bulunan Sağlık Ocağından hizmet almaktadır.

Köyümüz yer altı içme suyu kaynakları bakımından oldukça zengindir. Yıllardır köy meydanında boşa akan içme suyu kaynağına yapılan sistem ve şebekeyle içme suyunun evlere dağıtımı sağlanmış, halen köyümüzün içme suyu ihtiyacı bu kaynakla karşılanmaktadır. Bu sisteme ilave olarak hemen hemen her hanenin önünde birer tulumba sistemi mevcut olup alternatif su ihtiyaçları da bu sistem sayesinde giderilmektedir.

Köyümüz insanı geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlamakta olup bölgemizde her çeşit tarım ürünü yetiştirmek mümkündür. Bölgemiz topraklarının oldukça verimli oluşu ve tarım arazilerimizin düz olması çiftçimizin işini bir hayli rahatlatmaktadır. Çiftçilerimiz teknolojiyi sürekli takip etmekte olup modern tarımın son sistemlerini bölgemizde görmek mümkündür. Aslantaş Barajı sayesinde bölgemiz topraklarının hemen hemen tamamı sulaktır. Bölgemizde eskiden bol miktarda üretilen pamuk, soya fasulyesi ve buğday üretimi, ekonomik şartlar ve uygulanan tarım politikaları nedeniyle yerini ağırlıklı olarak mısır üretimine bırakmıştır. Çiftçilerimiz eskiden yılda 2-3 ürün alırken şimdilerde tek ürün almayı tercih etmek zorunda kalmışlardır.

Köylülerimizin bir diğer geçim kaynağı da büyükbaş hayvancılığıdır. Bu alanda da teknolojinin bütün imkanlarından yararlanıldığını görmek mümkündür. Eskiden el ile sağılan büyükbaş hayvanlar yerini hemen hemen her evde mevcut olan süt sağma makinalarına bırakmıştır. Ayrıca Köyümüz sınırları içerisinde 1 adet özel büyükbaş hayvan üretim tesisi mevcuttur.

Köyümüzde Akdeniz ikliminin karekteristik özelliklerini görmek mümkündür. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Ortalama sıcaklık 18-19 C civarında, ortalama en yüksek sıcaklık ise 42-43 C ‘civarındadır. Yağışlar kış ve sonbahar aylarında diğer aylara göre fazla olmaktadır. Yaylası olanlar yaz aylarında, ilçemizin yukarı köylerine ve K.Maraş'ın Andırın ilçesine bağlı köylerine giderek yayla ihtiyacını karşılamaktadır.

Köyümüz, ilçemiz ve komşu ilçe sınırları içerisinde bulunan tarihi ve turistik yerlere oldukça yakındır. Anavarza Kalesi, doğa harikası Aslantaş Barajı ve Karatepe Müzesi bunlardan bazıları olup kimsenin görmeden geçemeyeceği tarihi turistik yerlerimizdendir.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 8
Bugün Tekil : 570
Bugün Çoğul : 2960
Dün Tekil : 809
Dün Çoğul : 6752
Toplam Tekil : 695208
Toplam Çoğul : 13787959
IP : 3.214.224.224


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT