Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » CIRRIK

CIRRIK
C I R R I K
Dünya mutfak kültüründe Türk mutfağının etkin ve zengin bir yeri vardır. Türk mutfağı denilince, yörelerimize göre çeşitli yemekler, kebaplar, tatlılar, pastalar, salatalar ve içecek çeşitleri ile dünyada ilk sırayı almaktadır..! Bırakın Türkiye yi, dünyada hangi ülkeye giderseniz gidin Türkiye deyince, ADANA KEBAP, ŞİŞ KEBAP sözcüğü Türkiye nin mutfak kültürünün simgesi haline gelmiştir..!
Kadirli mutfak kültüründe de KEBAP denilince, bir C I R R I K geldi geçti unutulmayacak anılarıyla..!
Geçenlerde Türkiye Elektrik Kurumundan emekli eski bir bürokrat dostumla sohbet ediyorduk. 1990’lı yıllarda görevli olarak Kadirli ye gittiğinde, metini çok duyduğu CIRRIK’a giderler. Herkes siparişini verirken dostum, cırrık’ ın özel bir spesiyal olduğunu olduğu nu zannederek; “Ben CIRIRK yemek istiyorum” der demez, Cırrık bozulur ve sert bir ifade ile “YİYEMEZSİN BEYEFENDİ” diye çıkışır..! Bizimki “neden beyefendi” deyince Cırrık; “HAZMEDEMEZSİN MİDENE OTURUR” diye aynı terslikle cevap verir..! Etraftakiler kıs kıs gülerken, arkadaşım bilmeden bir gaf mı yaptım yoksa diye şaşkın bir şekilde; “Özür dilerim beyefendi, burayı öyle methettiler ki cırrığın özel bir spesiyal kebap olduğunu sanıyordum, merakımdan bir tadayım demiştim” deyince Cırrık yumuşayarak; “Tamam anlaşıldı, şimdi ne istiyorsan söyle, Kıyma mı, Pirzola mı, Şiş mi,Tavuk mu, Kanat mı” diye kebap çeşitlerini sayar ve iş tatlıya bağlanır..!
Hikayeyi dinleyince, Cırrıkla benim de aynı minval üzere bir hikayem oldu deyip, 1996 mayısında yaşadığım bir olayı anlattım..! O günlerde Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı münasebetiyle fazlaca gündemde idim..! Etrafta eş dost ilgi göstererek misafir etmek istiyorlardı. Bende çeşitli bahanelerle herkesi atlatıp, öğle vakti Cırrık ta kebap yemeyi kafama koymuştum..! Neticede saat 13.30 – 14.00 civarı gelerek ocak başına oturdum. Ortalık iyice tenhalaşmıştı. Cırrık, “Ne istersiniz “ diye sordu. Ben de “Vallahi kebap yemeye geldim, her çeşitten yarımşar porsiyon yaparsan hepsini tatmış olurum” dedim. O saatte pek kimse olmadığı için, özenle hazırladığı salatasından kebabına kadar ye yip teşekkür ettikten sonra kasaya geçerek hesabı da ödedim. Sonra karşısına geçip oturdum..! Cırrık; kebabı yediniz parayı da ödediniz daha ne bekliyorsunuz gibisinden merakla beni süzüyordu.,.! “Beyefendi size bir şey sormak istiyorum” dedim. “Buyurun nedir” dedi. “SİZE NİYE CIRRIK DİYYORLAR” der demez; adamın bam teline basmış gibi tepkiyle ayağa fırladı..! Yüzünün nevri müthiş bir şekilde değişmişti..! Ben sakin bir tavırla; “Özür dilerim, önce beni tanıyor musunuz?”dedim. Aynı tepki ile “YOK” dedi..! O günlerde adım şahsımdan daha çok gündemde olduğundan; “Ben Mustafa KIREKER im, dedim ve Kadirli Mutfağı ile ilgili uzunca bir ŞİİR yazmıştım..!
‘OVANDA DAĞINDA TURAÇLAR ÖTER, CIRRIĞIN KEBABI BURNUMDA TÜTER,
SALATA YEŞİLLİK ŞALGAMIN YETER, AYRANINA DOYUM OLMAZ KADİRLİM’
Sana da bu kadar düştü” dedim..! O nedenle merakımı bağışlayın der demez, adam neye uğradığını şaşırdı..! Biraz önceki tavrından dolayı büyük bir nedamet ve pişmanlık duygusuyla yüzünün nevri 180 derece değişti...! Derin bir nefes aldı, kasayı açtı ve parayı iade etmek istedi..! Ben “Hayır katiyen olmaz, o sizin doğal hakkınız” dedim. Tekrar derin bir nefes alıp, kafasını sağa sola çevirdi, tekrar nefes alıp ; “Ne içersiniz çay kahve” dedi..! Peki bir şekerli kahvenizi içeyim, hatırlı olsun deyince; o birkaç saniye içinde ki davranış tezatlığını düşünüp gülümseyerek, tekrar derin bir nefes alıp çalışanlara seslenerek kahve siparişini verdi ve başladı CIRRIK HİKAYESİNİ anlatmaya..!
Nerdeyse babam yaşında olmasına rağmen; “Abi bizim Kadirli insanını bilirsin” deyip tekrar derin bir nefes aldıktan sonra; “Yıllar önce burayı yeni açtığımda çöp şiş kebap yapıyordum. Her çöpte 5 adet tike et takıyordum. Çöplerden birisi fazla yağlı olmuş, pişince yağ erimiş, üstünde siyah et az kalmış..! Bir gurup karşıda camın kenarında oturuyor, ufak tefek yeni yetme bir kopil ayağa kalktı ve elindeki çöp şişi göstererek; “Bunun tanesi kaç kuruş” dedi. Ben de 10 kuruş dedim. Elindeki yağı erimiş çöpü göstererek bu da mı 10 kuruş dedi. Bende o da 10 kuruş der demez; “ULAN ALLAHSIZ BU ÇIRRIK BOKU GİBİ ŞİŞ ON KURUŞ OLURMU..?” diye bulunduğu yerden üstüme fırlattı..! Yerimden nasıl kalktığımı bilmiyorum, şunun bacağından tutup camdan fırlatayım derken; Aman aman deyip herkes beni tuttu..! Çocuktur cahillik, terbiyesizlik etti diyerek beni yatıştırdılar ama; bir daha da çöp şiş yapmadım..! İşte hikayesi bu..! Sonra adımız böylece CIRRIK kaldı” dedi..!
Hikayeden sonra karşılıklı gülüşerek, sarılıp vedalaştık..! Daha sonraki ziyaretlerimde çevredeki esnaf, senin adam geliyor deyip gülüşürlerken o hiç kızmadan kapıya fırlayıp tebessümle beni kucaklayıp karşılamasını hiç unutamam..! Adının Hüseyin olduğunu sorarak sonradan öğrendiğim ve Hakkın rahmetine kavuşmuş olan dostumu, Rahmetle, şükranla anıyorum.. Ruhu şad olsun..!
Evet, yiğit lakabıyla anılır..! CIRRIK; Kadirli de kebap kültürünün ALAMET-İ FARİKASI idi..!
“OVANDA DAĞINDA TURAÇLAR ÖTER, CIRRIĞIN KEBABI BURNUMDA TÜTER.
SALATA YEŞİLLİK ŞALĞAMIN YETER, AYRANINA DOYUM OLMAZ KADİRLİM..!”
Bu dizeler; Kötü anıları, nefreti, kızgınlığı DOSTLUĞA - SEVGİYE dönüştüren sözcükler oluvermişti bir anda…!

Mustafa KIREKER
KADİRLİ EĞİTİM VAKFI Kurucu ÜYESİ
03 OCAK 2016 / ANKARA

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 4

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 15
Bugün Tekil : 754
Bugün Çoğul : 15525
Dün Tekil : 920
Dün Çoğul : 16681
Toplam Tekil : 608742
Toplam Çoğul : 13012804
IP : 35.175.191.72


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT