Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » KADİRLİ KAYMAKAMI -2

KADİRLİ KAYMAKAMI -2
BİR PAZAR GÜNÜ ANKARA NIN MAHALLİ LİG TAKIMLARINDAN ENERJİ SPOR İLE BAĞLUM SPOR ARASINDA, KÜME MAÇLARININ BAŞLAMASI DOLAYISIYLA BAĞLUM DA TEMSİLİ MAHİYETTE BİR MAÇ YAPILMAKTADIR. BU VESİLE İLE ENERJİ SPOR YÖNETİCİLERİNDEN MUSTAFA KILIÇASLAN DA KULÜBÜ TEMSİLEN HAZIR BULUNMAKTADIR. AÇILIŞ İÇİN BAĞLUM MUHTARI, ALTINDAĞ KAYMAKAMINI DA DAVET ETMİŞTİR. KAYMAKAMLA KILIÇASLAN TANIŞIP SOHBET EDERLERKEN; KONUŞMA TARZI VE ŞİVESİNE BAKARAK KAYMAKAM, “MUSTAFA BEY ADANALI MISINIZ YOKSA..?” DİYE SORAR. KILIÇASLAN “EVET KADİRLİLİYİM” DEYİNCE KAYMAKAM; “AAA BEN DE KADİRLİLİYİM” DİYE SICAK BİR YAKLAŞIM SERGİLER… KILIÇASLAN ŞÖYLE BİR BAKAR VE KENDİNDEN YAŞÇA DAHA BÜYÜK OLAN KAYMAKAMA; “TANIYAMADIM BEYEFENDİ, KİMLERDENSİNİZ?” DEYİNCE KAYMAKAM, “BENİM KADİRLİLİĞİM 1960 LI YILLARDA KADİRLİ DE KAYMAKAMLIK YAPMAMDANDIR” DİYEREK BAŞLAR ANILARINI ANLATMAYA. BU ANILARINDAN ÖZELLİKLE HİÇ UNUTAMADIĞI VE İDARECİLİK SÜRESİNCE YAŞAMINDA ŞOK ETKİSİ YAPAN BİR OLAYI ŞÖYLE ANLATIR…
O DÖNEMDE KADİRLİ DE SİYASET ÇOK ÇEKİŞMELİ GEÇİYORDU. HER SİYASETÇİ İDARECİLERLE UĞRAŞIYOR VE ORTALAMA ÜÇ AYDA BİR KAYMAKAM DEĞİŞTİRİLİYORDU. İŞTE BÖYLE BİR ORTAMDA ÖNYARGILI OLARAK KADİRLİ YE TAYİN OLMUŞTUM. HUZURSUZ BİR ŞEKİLDE ÖZELLİKLE, SİYASİLERLE İLİŞKİLERİMİ MESAFELİ TUTUYOR, EVDEN DAİREYE DAİREDEN EVE GİDİP GELİYORDUM..! BİR GÜN ODACIM İÇERİ GİRDİ VE ‘KAYMAKAMIM İRBAHAM AĞA GELDİ, SİZİNLE GÖRÜŞECEKMİŞ’ DEDİ. BEN DE BUYURSUN GELSİN DEDİM. İRİ KIYIM KENDİNDEN EMİN BİR TAVIRLA İBRAHİM AĞA İÇERİ GİRER GİRMEZ, SELAMSIZ SEPETSİZ; ‘BRE GARDAŞIM SEN NASIL GAYMAKAMSIN..?’ DEDİ..! BEN BİR AN BOZULDUM DA… BU PATAVATSIZLIĞA NASIL BİR YANIT VERECEĞİMİ KAFAMDA TASARLARKEN, İBRAHİM AĞA DEVAMLA; ‘BÖYLE GAYMAKAMLIK OLMAZ ARKADAŞ, BİZ HALK PARTİLİYİK, YA BİZİMLE DÜŞÜP KALKACAKSIN ADALET PARTİLİLER SENİ BURADAN ATTIRMAK İÇİN UĞRAŞACAKLAR, YA DA ONLARLA OTURUP KALKACAKSIN BİZ SENİ KADİRLİDEN SÜRDÜRMEYE ÇALIŞACAĞIZ… SEN HİÇ BİRİMİZLE İLİŞKİ KURMUYORSUN. BİZİM OYUNCAĞIMIZI ELİMİZDEN ALDIN ARKADAŞ… BÖYLE EVDEN DAİREYE DAİREDEN EVE GAYMAKAMLIK OLMAZ, BU GÜCCÜK KAZA DA BİZ NASIL VAKİT GEÇİRECEĞİZ..? BÖYLE GAYMAKAMLIK OLMAZ GARDAŞIM..!’DEYİNCE; ESPRİYİ ANLADIM AMA, İLK DAVRANIŞIN TEPKİSİYLE KENDİMİ TOPARLAMADA DOĞRUSU ÇOK ZORLANDIM..!”
SONRA BU OLAY KADİRLİDE VE ÖZELLİKLE SİYASETÇİLER ARASINDA DUYULUNCA, GÜZEL BİR ESPRİ KONUSU OLDU VE UZUN SÜRE KADİRLİDE GÖREV YAPTIM. ÇOK GÜZEL ANILARIM VE DOSTLUKLARIM OLDU. KADİRLİYİ VE KADİRLİLERİ ÇOK SEVDİM, ONLARDA BENİ SEVDİLER. ÖZÜ SÖZÜ BİR, MERT İNSANLARI VAR..! ONUN İÇİN BEN DE KADİRLİLİYİM BEYEFENDİ. ŞİMDİ NASIL KADİRLİLİ OLDUĞUMU ANLATABİLDİM Mİ?” DER VE KAHKAHAYI PATLATIR..!
EVET, BİR ANI BİRÇOK ŞEYİ DÜŞÜNDÜRÜYOR..! KÜÇÜK BİR ESPRİLİ YAKLAŞIM; OLUMSUZLUKLARLA DOLU KOCA BİR ÖNYARGIYI NASIL YIKIYOR VE NE BÜYÜK DOSTLUKLARIN KAPISINI ARALIYOR..!
TOPLUMDAN UZAK OLARAK YAŞAYIP GÖZÜNÜ KAPAYAN KİŞİ, YALNIZCA KENDİ GÜNDÜZÜNÜ GECE YAPAR..! HALKTAN KOPUK, ‘GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM’ ANLAYIŞI İLE ZAMAN ÖLDÜRMENİN TOPLUMA NE FAYDASI OLABİLİR? YAPTIĞIMIZ GÖREVİN NEDENİNİ, NASILINI, NİÇİN İNİ SORGULAYIP, ARTI BİR DEĞER KAZANDIRAMIYORSAK ATİ YE NE GİBİ İZ BIRAKABİLİRİZ..? HALBUKİ; HALK LA DİYALOG KURARAK, HERKESE AYNI MESAFEDE BİR ŞEYLER ÜRETMEYE ÇALIŞMAK, ANCAK GÖREVDE BAŞARININ YOLU OLABİLİR..! YEREL SÖYLEMLE İRBAHAM AĞA’ NIN BU EKSİKLİĞİ GÖREREK, ESPRİLİ BİR YAKLAŞIMLA YAPTIĞI ZİYARET; ÖNYARGILI KAYMAKAMI UYANDIRAN BİR IŞIK , AYNI ZAMANDA DA YILLARCA UNUTULMAYACAK DOSTLUKLARIN MALZEMESİ OLMUŞTUR..!
ÇUKUROVA DAN DÜNYAYA KADİRLİ DERGİMİZİN 16. SAYISINDA YAYINLANAN ‘KADİRLİ KAYMAKAMI’ YAZIMDAKİ ÖRNEKTE OLDUĞU GİBİ; *MESLEK YAŞAMININ YOLUNU KENDİSİ ÇİZEN, ÇALIŞMALARINA HAKİM, BİR GAYESİ BİR AMACI OLAN, İRADESİNİN KUDRETİ İLE İLKELERİNDEN ÖDÜN VERMEDEN, MAKSADINA ULAŞMAK İÇİN HER ADIMINDA KARŞILAŞTIĞI ENGELLERİ CESARETLE GÖĞÜSLEYİP, İLERİ GÖRÜŞÜYLE BERTARAF EDEN İDARECİ; TAM BİR YÖNETİCİDİR..! TOPLUMDA VE GÖREV YAPTIĞI YERDE İZ BIRAKAN YÖNETİCİ, HİÇ UNUTULMAYAN VE UNUTULMAYACAK OLAN YÖNETİCİLERDİR..! YOKSA KLASİK BİR YÖNETİM ANLAYIŞI İLE ZAMAN ÖLDÜRÜP, SADECE ANILARIYLA YAŞAYAN YÖNETİCİLER UNUTULUP GİDERLER..! ONUN İÇİN İCRAATSIZ İNANÇ, MEYVESİZ AĞACA BENZER; SADECE DEKORATİF GÖRÜNTÜSÜ VARDIR..!
UNUTMAYALIM Kİ BU DÜNYAYA İSTEYEREK GELMEDİK, AMA MADEM Kİ GELMİŞİZ, ÖYLE İSE; GELİŞİMİZ DE BELLİ OLSUN, GİDİŞİMİZ DE...!
İŞTE, GÖREV VE MAKAMLAR DA BU DÜNYA GİBİ FANİDİR..! ANCAK YAPTIKLARIMIZLA ANILIRIZ. BUDHA DER Kİ; ‘BİR YÖNETİCİ, ÖNÜNDE EĞİLENLERLE DEĞİL, ÜZERİNDE EĞİLDİĞİ İŞLERLE KUTLUDUR..!’ ÜSLENDİĞİMİZ GÖREVLERİ MEDENİ BİR ORTAM İÇİNDE YÜRÜTMELİYİZ. MEDENİ OLMANIN YOLU İSE; KENDİMİZİ ÇEŞİTLİ KONULARDA YETİŞTİRİP, BİLGİ VE BECERİLERİMİZİ KİBİR VE KOMPLEKSTEN UZAK TUTARAK, BİLİM VE TEKNOLOJİNİN NİMETLERİNİ, GEÇMİŞİN AŞAMALARINDAN DERS ALARAK ÖZÜMSEYİP, TEVAZU İLE OLGUNLAŞTIRARAK TOPLUMUN ÖNÜNE KOYMAKTAN GEÇER..! YOKSA TAHSİL YAPIP OKUL BİTİRMEK, MAKAM VE UNVAN SAHİBİ OLMAK, MEDENİ OLMAK İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR. BAŞ OLMAK İÇİN YARIŞANLAR DEĞİL, BAŞ OLMAYA LAYIKMIYIM DİYE DÜŞÜNENLER; AKILLI, YETENEKLİ VE ÇALIŞKAN İNSANLARA YER VE YOL VERİRLER. BÖYLECE HEM KENDİLERİ HEM DE TOPLUM YARARLANMIŞ OLUR...!
ÜSLENDİĞİMİZ GÖREVLERİ BU ÖRNEK BİLİNÇ İÇERİSİNDE YAPAR VE YAPMAYA YÖNLENDİRİRSEK, TOPLUMDA LAYIK OLDUĞUMUZ TAKDİR VE İTİBARI DA YAKALAMIŞ OLURUZ..!
TÜM YÖNETİCİ VE YÖNETENLERİN BU İLKELERİ GÖZ ARDI ETMEYECEKLERİ UMUDUNDAYIM..!S A Y G I L A R I M L A

Mustafa KIREKER
KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
KURUCU ÜYESİ
24 ŞUBAT 2013 / ANKARA*

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 9
Bugün Tekil : 792
Bugün Çoğul : 16517
Dün Tekil : 920
Dün Çoğul : 16681
Toplam Tekil : 608780
Toplam Çoğul : 13013796
IP : 35.175.191.72


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT