Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » GENÇLİK BİLSEYDİ, İHTİYARLIK ANLASAYDI

GENÇLİK BİLSEYDİ, İHTİYARLIK ANLASAYDI
GENÇLİK BİLSEYDİ, İHTİYARLIK ANLASAYDI

Bayram münasebetiyle 1990 lı yılların bir kış günü ailemle birlikte Kadirliye Köyüme gelmiştim. Mutat akraba ve dost ziyaretleriyle günümüz geçiyordu. Bir gün Kadirlide Kâzım ve Atike Önemin evinde toplanmıştık. Oğulları Osman yeni liseyi bitirmiş, Üniversite imtihanlarına hazırlanıyordu. Teyzesi Sultan Geben, genç delikanlı Osman ı işaret ederek başladı bana şikayet etmeye..! “Dayısı buna bir şey söyle, hiç laf anlamıyor, söz tutmuyor, kahveye gidiyor, sigara içiyor, namaz kılmıyor” diye kızarak sayıp dökmeye başladı..! Çocuğa baktım, herkesin içinde mahcup, kızarıp bozararak başını önüne eğmiş, üzgün bir şekilde benden de tepki bekliyordu..! Ben sakin bir şekilde Sultan ablama dönerek; “Abla ne var bunda, çocuk yaşının gereğini yapıyor..! Sonra namaz kılmıyorsa ne var bunda, yerine sen kılıyorsun ya” dedim. Bu sefer hiç beklemediği bu koruyuculuk karşısında bana kızarak; “Hiç yerine namaz kılınır mı?” dedi. Ben de, peki kılınmaz da Emmin Halil Geben sağlığında HACCA gidemedi diye, öldükten sonra yerine Kasım Mustafa yı HACCA göndermediniz mi? Hac da İslam ın şartı, Namaz da..! Sizin inancınıza göre yerine Hacca gidilebiliyorsa Namaz da kılınabilirmiş demek ki..!” dedim. Bu sefer verecek cevap bulamayınca; yine kızarak, “Sana da bir şey söylenmiyor, her şeye bir kulp buluyorsun” diye bağırmaya başladı..! Ben yine sakin bir şekilde “Peki abla sen onun yaşında iken ne yapıyordun hatırlıyor musun?” dedim. Yine kızarak, “Ne yapıyormuşum” diye bağırdı. Ben de; “Vallahi sen Kadirli de Belediye ebesi idin, o vakit Kadirli de kuaför yoktu, saçlarını ondüle yaptırmak için jip tutup Adana ya gidiyordun” der demez; salonda bir kahkaha koptu..! Sultan ablam müthiş bozulmuştu..! Sobanın yanında duran 65-70 cm. lik demir maşayı kaptığı gibi ayağa fırlayınca; ben yine aynı sakinlikle başımı uzatıp, “Abla büyüğümsün, sana el kaldıracak halim yok, dövmek istiyorsan döversin”dedim. Bu sefer bir elindeki demir maşaya baktı, bir de bana baktı; vurmaya kıyamadı..! Maşayı fırlatıp bu sefer süpürgeyi aldı, vuracakmış gibi kaldırdı..! Ben yine “Abla vuracaksan vur, senin vurduğun yerde gül biter, bende çok hakkın var” dedim..! Bu sefer süpürgeyi de fırlatıp oturdu ve kendini sorgulamaya başladı..! Boynuna sarıldım, o da bana sarıldı..! Herkes gülmeye devam ederken, bu olay herkesi düşündüren iyi bir ders olmuştu..! Ben konuşmaya devamla; “Bakın yeğenlerimden birini baskı altında tuta tuta konuşmaz ettiniz, a sosyal bir çocuk oldu..! ağzından cımbızla laf alabiliyorsunuz. Osman ı kastederek, bunu da mı öyle yapmak istiyorsunuz?” dediğimde; herkes gülmeyi bırakıp düşünmeye başlamıştı..!
Evet; yaşanmış olan bu hikâye den ders çıkarılacak çok şeyler var..!
Birincisi; Aile içi eğitim ve terbiye adı altında törelerden gelen baskıcı ve despot alışkanlıklarla; hep büyükler bilir, büyüğün dediği olur, büyüğün sözüne karışılmaz, karşı durulmaz anlayışı, çocukları suskun ve içine kapanık, haklı olduğu konuda bile kendini ve düşüncesini ifade edemez, ezilen güçsüz ve korkak, bazen da agresif ve tepkili bir insan haline getirebiliyor..! Böylece ileride sıfatı, kimliği, eğitimi ne olursa olsun toplumda ikinci sınıf bir insan olarak yetişmesine mal olabiliyor..! Çevresinde gerçekte hiçbir vasfı ve değeri olmayan çenebaz, düzenbaz, zübük yapılı, kendini önemli zanneden sıfat sahibi, değersiz kişilerin gerisinde ve mahiyetinde kalmaya mahkûm hale gelebiliyorlar genellikle..! Halbuki, çocuklarla bir arkadaş gibi, büyük ve saygı duyulan bir insanla konuşur gibi ilişki içinde olmak, onu önemsemek, sözüne ve fikirlerine güvenilir bir insan olduğu imajını aşılamak; çocuğun ileride ilkeli ve güçlü bir toplum adamı olmasını sağlayacaktır..! Unutmayalım ki önemsenmek çok güzeldir..! Arada bir büyüklerle konuşup tartışırken, yanı başınızdaki çocuğun da fikrini sorsanız, ummadığınız bir öneriyle karşılaşabilirsiniz..! Deneyin göreceksiniz..!
İkincisi; Din, iman ve inanç duygularının aslını yitirip hurafelerle çeşitli, kulaktan duyma gelenek haline gelmiş yanlış bilgilerle araştırmadan, sorgulamadan, mantıkla tartmadan körü körüne inanç haline gelmesiyle uygulanan sapkınlıklar; imanlı, inançlı dini bütün insanları da dinden soğutur hale getiriyor..! Özellikle dinini öğrenmeye çalışan iyi niyetli araştırıp sorgulayan insanlar, bu yanlış uygulama ve sapkınlıkları gördükçe kafaları karışıyor..! Aslında herkes kendi kendine sormalı; Ben kimim, neden yaratıldım, niye Müslüman ım, eğer bir İslam ülkesinde ve Müslüman bir ailede doğmasaydım seçimim ne olurdu? Diye sorgulayarak öğrenmeye başlarsak, doğru ve mantıklı yolu daha kolay buluruz..!
Toplum olarak genel bir zihniyet sorunumuz var. Konulara bilgiden ziyade, duygularla yaklaşıyoruz..! Ezberlerimizi ve alışkanlıklarımızı da bilgi sanıyoruz..! O nedenle her konuyu neden niye niçin diye sorgulayıp, cevabını da inanarak verebiliyorsak, doğru yoldayız demektir..! İnsanların geçmişten gelen alışkanlık ve taassuplarına karşı KUR-AN; “BİLMEDİĞİN ŞEYİN ARDINA DÜŞME ve SÖZÜN EN GÜZELİNE UY” ayetleriyle ne güzel cevap verir..! Hani bir söz vardır; ‘Bu dünyanın BİR günü öbür dünyanın BİN gününden evladır’ diye..! Bunun anlamı şudur; Bu dünyada ne yaparsan yap, yanlışı nın farkına varıp da tövbe edersen Allah affedicidir, bağışlanabilirsiniz..! Ama öldükten sonra bu şansınızı yitirmiş olursunuz..! Ancak yaptığınız icraat ve anılarla yaşar ve anılırsınız..! onun için, ‘HAYAT BİR GÜNDÜR, O DA BU GÜNDÜR..!’
Unutmayalım ki; en büyük ibadet, ÇALIŞMAK, ÜRETMEK, YARATMAKTIR..! Bu da eğitimle, düşünmeyle, sorgulayarak sebat ve çaba göstermekle olur..! Bunların da en büyük düşmanı ise; TEMBELLİK, ATALET, KOLAYCILIK, ÇIKARCILIK ve HEP BAŞKALARINDAN BEKLEMEKTİR..!
Din; ahlak demektir, hak hukuk demektir, edep demektir, barış güven huzur dayanışma birlik ve beraberlik demektir. Din; inanç ve itikat açısından kuralları ile vicdani olarak kişileri ilgilendirir..! Herkesin inancı ve sorumluluğu kendisinedir..! Ancak, Devlet işleri; toplumun refahı, maddi ve kültürel kalkınması, dünya devletleri ile ilişkiler vs. siyasetle olur..! Eğer Dini siyasete karıştıracak olursak, çeşitli çıkar ilişkileri ve istismarlar yaygın hale gelir..! Bu da Din in özüne ve amacına ters düşer..! Onun için Dini yozlaştıran en kötü şey, Dinin siyasete alet edilmesidir..! Laiklik; Din işlerini Devlet işlerinden ayrı tutmaktır..! Laikliği dinsizlik gibi lanse etmeye çalışanlar, dine en büyük zararı veren günahkârlardır..!
Bundan 90 yıl önce Atatürk; bir söylevinde şöyle diyor..!
“Efendiler, bu tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, DİN VE DEVLET DÜŞMANI OLDUKLARI İÇİN, SELÇUKLUYU – OSMANLIYI BU YÜZDEN BATIRDIKLARI İÇİN YASAKLADIK..!” Çok değil 100 yıl kadar, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz, göreceksiniz ki, bazı kişiler, bazı cemaatler bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduklarını öne sürecekler. Sizlerin oylarınızı alarak başa geçecekler, ama sıra Devleti bölüşmeye geldiğinde, birbirlerine düşeceklerdir..!
Ayrıca unutmayınız ki, o gün geldiğinde, her bir taraf diğerlerini DİNSİZLİKLE suçlamaktan geri durmayacaktır..!”
Ankara, 17 ARALIK 1927 M. Kemal ATATÜRK
Bu günkü durumlara bakıp, gözlemleyip değerlendirince; Cemaat, BOP Eş Başkanlık, Paralel, Başkanlık vs. derken; O günlerin adımları atılıyor sanki..!
Gerçekleri iyi görüp değerlendirebilmek için; düşünmek ve sorgulamak gerekir..! SAYGILARIMLA..!

Mustafa KIREKER
KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ. 21 OCAK 2016 / ANKARA*

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 18
Bugün Tekil : 741
Bugün Çoğul : 8699
Dün Tekil : 966
Dün Çoğul : 14284
Toplam Tekil : 588807
Toplam Çoğul : 12646007
IP : 34.204.191.31


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT