Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » ADI İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ SAYGIN BİR İNSAN

ADI İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ SAYGIN BİR İNSAN
ADI İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ SAYGIN BİR İNSAN
İBRAHİM SAYĞILI
Kadirlinin Azaplı köyünde 1927 yılında dünyaya gelen İbrahim Saygılı, ilkokulu Harkaçtığı köyünde (şimdiki müze olan), orta okulu Osmaniye de, Liseyi de Adana erkek lisesinde tamamlayarak, İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesine kaydolur. Daha sonra son sınıfta Ankara hukuk fakültesine yatay geçişle fakülteyi bitirip, yurdun çeşitli yörelerinde savcılık yaptıktan sonra, 1978 yılında Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünde Baş müşavir ve Müşavir (Genel Md. Baş Yardımcısı ve Genel Md. Yardımcısı) olarak birlikte çalışmaya başladık. Aramızdaki kuşak farkı ve değişik görevlerde bulunmamız nedeniyle daha önce tanışmamız mümkün olmamıştı. Hemşeri olmamız dolayısıyla ilişkilerimiz ve samimiyetimiz perçinleniyordu adeta..! Yıllar sonra ben istifa ettim, o yaş haddinden emekli olana kadar Bakanlıkta değişik görevlerde bulundu. İlişkilerimiz sıcak bir şekilde hep devam etti, hiç kopmadık..!
Sonra bende, Aile Soy Ağacımızı araştırmak gibi bir merak uyandı..! İbrahim beyle sohbetlerimizde, yakın akrabalık ilişkilerimizin olduğunu gördük. İbrahim beyin babası Hakkı efendinin annesi, Babam Osman Kıreker in halasının kızı olduğunu tespit ettik..! Yani, Dedem Molla Nebi Hoca nın büyük ablası Ayşe hatunun kızı, Ümmusü hanım; İbrahim beyin ninesi oluyordu..! Böylece aynı dedenin 4. cü ve 5.ci kuşaktan torunları oluyorduk.! Bu tespitimizi, ilk tanışmamızdan tam 21 sene sonra öğrenebildik. Bundan sonraki ilişkilerimiz, bir aile sıcaklığı ve sorumluluğuna dönüştü..! Her fırsatta birlikteliğimiz mutat hale geldi..!
Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfımızın kuruluş aşamasında ve kurulmasındaki gayret ve çabalarımızı, hatta kurulduktan sonra da Vakfı teslim ettiğimiz yönetimin; Yasa ve kuralları göz ardı ederek, vakfın varlığını çarçur edip, hiçbir kayıt ve hesap göstermeden bırakmaları, her ikimizi de çok çok üzmüştü..! Çünkü biz hukuk ve kural adamı idik. Topluma karşı itibar ve sorumluluğumuz, bizim için namus meselesi idi..! Bu hassasiyeti gösteremeyenler sonucu da göremiyorlardı...! Böylece vakfı tekrar yasal kurallar içerisinde düzene sokup, kayıtlı hale getirmek yine İbrahim beyle bize düşüyordu..!
İbrahim Saygılı; SEVENİ ÇOK, SEVMEYENİ YOK olan bir insandı..! Orta okul ve Lise yıllarından, son nefesini verdiği 22 Eylül 2015 gününe kadar, vefa ve dostluğun timsali olan bir arkadaşı; Fikret TUNCER’in anısını da burada zikretmek istiyorum..! Önce , Fikret TUNCER kimdir..?
Fikret bey, orta okuldan İstanbul hukuk fakültesine kadar tahsil hayatını İbrahim Saygılı ile birlikte yürütüp, bir yıl kadar savcılık yaptıktan sonra istifa ederek memleketi Osmaniye de Avukatlık yapmaya başlar.
Okul yıllarında başarılı olmalarına rağmen imkansızlıklar nedeni ile okuyamayan çocukluk arkadaşlarının, kendisine karşı çekingen ve mesafeli davranışları Fikret beyi çok düşündürür..! Bu arkadaşlarının o günkü sosyal imkansızlıklarla okuyamamaları onların kabahati değildi zira..! Eğer Osmaniye de bir lise olsaydı onlar da okuyup Üniversite bitirebilirlerdi ..! Bu düşünceler Fikret beyi günlerce meşgul eder..! Sonunda çeşitli girişimlerle çevresini ayağa kaldırarak; Kaymakamından İmamına, Belediye başkanından Muhtarlara, Esnafından Çiftçisine, Memurundan Hamalına kadar herkesi organize ederek, 1957 yılında Osmaniye de bir LİSE kurulması için seferber olurlar…!
O dönemde istatistiklere göre Türkiye de 600 Orta okul, 124 Lise mevcuttur ve hepsi de vilayetlerdedir..! Bu teşebbüs büyük ilgi görür ve tüm Osmaniyelilerin özverili katkılarıyla 318 gün içinde, OSMANİYE ÖZEL LİSESİ kurulup, 7 NİSAN 1958 tarihinde tedrisata başlar..!
Bir yıl sonra da Milli Eğitim Bakanlığınca diğer Liselere denkliği sağlanarak, sonra da Devlet Lisesi olmasını sağlayan Fikret TUNCER, Osmaniye de bir HALK KAHRAMANIDIR..!
Bu hayırlı teşebbüsün hikayesini, Osmaniye Lisesinin ilk mezunlarından; Eğitimci yazar Avukat sayın Şıhça YAVUZ un, bir vefa borcu olarak hazırlayıp ölümsüzleştirdiği; “YOLUNDA YÜRÜYEN ADAM” kitabında İbrahim Saygılı için Fikret bey şöyle diyordu..!
“İbrahim ile Adana Erkek Lisesinde aynı sınıfta ve aynı odada yatılı olarak okuyorduk. Evden gelen paraları da ortak keseden, herkes ihtiyacı kadar alır harcardı… Ancak gelen havaleler eşit değildi… Bu da beni çok rahatsız ediyordu..! Benim babam marangoz Hakkı, İbrahim in babası toprak ağası Hakkı efendi idi..! Bir gün bir bahane uydurup, bu arkadaşlık burada biter dedim… Cevabının biterse bitsin demesini beklerken, hiç de öyle olmadı… Aynen kelimesi kelimesine şöyle dedi..! Fikret, senin kararın beni hiç ırgalamaz, sen benim iyi arkadaşımsın, bu yüzden küsmüyorum, sen küsüyorsan bu senin meselen dedi..! Aradan bir hafta geçmişti; ısrarla sebebin ne olduğunu sordu..! Ben de olduğu gibi eşit havale gelmeyişi olarak açıkladım..! Döndü bana; ŞU DÜŞÜNDÜĞÜN ŞEYE BAK, BENİM BABAMIN GELİRİ ÇOK AMA PAYLAŞANI DA ÇOK… ŞU SIRALAR HAVALE KABARIKSA HASAT MEVSİMİ OLDUĞU İÇİNDİR… ASLINDA BİZ DE KIT KANAAT GEÇİNEN BİR AİLEYİZ… SONRA BENİM İÇİN PARANIN PULUN HİÇ ÖNEMİ YOK…dedi..!”
İbrahim Saygılı, ne zaman Ankara ya gelsem, kız kardeşimde kalmama muhalefet eder; “Fikret, KARDEŞ SEÇİLMEZ, ARKADAŞ SEÇİLİR..! Biz arkadaşız, bizde kal gece boyu sohbet ederiz” derdi..!
Fikret TUNCER ile İbrahim SAYGILI; DOSTLUĞUN, ARKADAŞLIĞIN, VEFANIN örnek gösterilecek iki İDOL insanıydılar…!
Eczacı bir dostum aracılığı ile tanışma şerefine eriştiğim Av. Şıhça YAVUZ un YOLUNDA YÜRÜYEN ADAM kitabını okuyunca, Şıhça beyi arayarak olumlu intibalarımla, Kuşadasına tatile gideceğimi ve Kuşadasında yazlıkta bulunan İbrahim beyi de ziyaret edeceğimi, mümkünse o kitaptan bir adet imzalı olarak İbrahim beye götürmek istiyorum dedim. Şıhça bey, memnuniyetle deyip bizzat kitabı getirip imzaladı..!
Kuşadasına varınca ilk işim yurt dışında bulunan oğlum Emre, gelinim ve torunumla ailece İbrahim beyi ziyaret ettik. Çok çok mutlu oldu..! Kitabın üstündeki resmi göstererek, bunu tanıyabildin mi dedim. Baktı ve bu bizim Fikret, yeğenim olur ben onun dayısıyım dedi ve başladı anlatmaya…! “İstanbul da Hukuk fakültesinde okurken Beyazıt da evde kalıyorduk. Fikret de son sınıfta ara verip, Ayazağa süvari okulunda askerlik yapıyordu. Evci çıkması için muhtara gidip ben dayısı oldum o da yeğenim oldu, böylece dayı yeğen olduk..! Sanki kitapta yazılan anıları kendisi söylemiş gibi detayları ile anlatmaya başlayınca şaşırdım… O gün İbrahim beyin en mutlu günlerinden biri oldu…! Her zaman ağırbaşlı ve ölçülü, İbrahim beyin neşeli ve bol kahkahalı yüksek sesle anılarını anlatması; yazlık komşularının da dikkatlerini çekmiş olmalı ki, komşular da sohbetimize katılarak, İbrahim beyi hiç böyle neşeli görmemiştik diyerek o akşamki mutluluğa eşlik ettiler…!
Beş gün sonra tekrar ziyaret edelim diye gittiğimizde, evde bir sessizlik ve toplanma vardı..! Hayırdır ne oluyor dediğimde; bakıcısı hanım ve kızı, “Babam sizden bir gün sonra fenalaştı, şimdi İzmir de yoğun bakımda, biz de kapatıp Ankara ya dönüyoruz” dediler. Şok olmuştuk…!
İbrahim beyin bakıcısı hanımla kızını otogara bırakmak için arabaya binerlerken, sokaktaki tüm yazlık komşularının vedalaşmak için uğurlamaya gelmeleri ve o duygulu anlar, İbrahim bey in ne kadar sevilen ve sayılan bir insan olduğunun da göstergesi idi..!
Bakıcısı hanım ve kızını otogardan Ankara ya yolcu ettikten sonra, oğlu Bumin Saygılıyı arayarak durumunu sordum… Yirmi gün İzmir de yoğun bakımda kaldıktan sonra Bumin; Urla da bir sağlık merkezinde özel bir odaya yatırdıklarını ve konuşmaya başladığını haber verince çok sevindik..! Ancak aradan üç gün geçmişti ki, Arife günü Bumin tekrar arayıp acı haberi verince şok oldum..! Nihayet yağmurlu bir günde, Bayramın birinci günü 23 EYLÜL 2015 tarihinde çok sevdiği hayat arkadaşı, merhum Mübeccel hanımın Urla daki kabrinin yanına defnedildi..!
İbrahim Saygılı, her ilişkisinde, her hareketinde, her davranışında, her konuşmasında kendi kendini sorgulayan, yalnız olsa dahi sanki çevresinde herkesin kendini izliyormuş gibi titiz ve kibar bir insandı..! En olumsuz ilişkilerde bile efendiliğini bozmayan, vakur ve ağır başlı, acaba farkında olmadan bir hata mı yaptım diye düşünen, SABİ ÇOCUK SAFLIĞINDA EMPATİ yapan, çevresinde saygı duyulan örnek bir insandı…!
Bu tertemiz saflığını; rahmetli babası Tayyip zade Hakkı efendiden aldığı terbiye ve nasihat ın etkisiyle adeta ön yargı haline gelmişti..! Bulunduğu meslek ve ortam gereği, avam kültüründeki insanların bile iyi niyet ve sabırla yola getirileceğine inanırdı..! Bu nedenle çoğu zaman da hüsrana uğrayıp, nedamet duyduğu olurdu…! Bu yaklaşımından dolayı sohbet bazında çok tartıştığımız olurdu..! Örnekleriyle olumsuz sonuçları önüne koyduğumda ise; “Evet Kıreker bey, yine sen haklı çıktın” demeyi de açık yüreklilikle kabul eden, ADİL BİR DUYGUYA SAHİPTİ..”
Ne diyelim, KEŞKE HERKES SENİN KADAR SEVİLEN VE SAYILAN İNSAN OLABİLSE, RUHUN ŞAD, MEKANIN CENENT OLSUN. Aziz dostum…!

Mustafa KIREKER
KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ………………………………*

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 8
Bugün Tekil : 792
Bugün Çoğul : 16520
Dün Tekil : 920
Dün Çoğul : 16681
Toplam Tekil : 608780
Toplam Çoğul : 13013799
IP : 35.175.191.72


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT