Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » KADİRLİ’NİN KURTULUŞU VE DEĞİŞMEYEN EMPERYALİST ZİHNİYET

KADİRLİ’NİN KURTULUŞU VE DEĞİŞMEYEN EMPERYALİST ZİHNİYET
Kadirlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü münasebetiyle, 5 ocak 2007 tarihinde “BİR ANI VE DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ GÜNCELLİKLER” adı altında yazmış olduğum makalemde; “TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR” sözünü teyit ettirmesi açısından, güncelleştirerek tekrar kaleme almayı gerekli gördüm..!
Atatürk, her akşam ‘EŞHAS-I MUTAD’ diye anılan yemekli toplantılarından birinde; hiç de alışık olunmayan neşeli bir tavırla, her zaman hazır bulunan fikirdaş devlet adamlarından Ağaoğlu Ahmet beyi derin derin süzerek tebessümle bir espri yapmak ister. Ahmet bey;
- Hayırdır paşam, beni çok dikkatle süzdünüz bir şey mi oldu der. Atatürk;
- Yahu Ahmet bey, ben senin hanıma çok acıyorum der. Ahmet bey biraz şaşırarak;
- Paşam benim hanımın acınacak nesi var? Aç mı, açık mı, yediği önünde giydiği
sırtında, acınacak neyi var ki..? der. Atatürk tebessümle;
- Yok canım, hiç birisi değil… Senin gibi çirkin bir adama nasıl tahammül ediyor bu
kadıncağız, acımam ondandır diyerek gülümser. Ahmet bey;
- Aman paşam, siz benim hanımı hiç görmediniz ki, bir görseniz asıl acınacak olan
benim diyerek espriye espri katar. Herkes kahkaha ile gülerken, Ahmet bey fırsattan istifade o güne kadar kafasını meşgul eden, fakat bir türlü mevzu etmeye cesaret edemediği konuyu açar…!
- Paşam, benim de sizinle ilgili kafamı sürekli meşgul eden bir konu var deyince
Atatürk;
- Nedir? Hayrola der…! Ahmet bey;
- Siz bu aziz millete; DEMOKRASİ dediniz, HÜRRİYET dediniz, CUMHURİYET
dediniz ancak; yönetim tarzınıza bakıyorum, siz bal gibi DİKTATÖRSÜNÜZ…! Bunu nasıl izah edersiniz? deyince, Atatürk birden ciddileşerek;
- “Ahmet bey, bu millet KULLUK’dan TEBA’lığa, TEBALIK’dan VATANDAŞ
’lığa kolay gelmedi…! ÜMMET den MİLLET’e dönüşümü asırlarına mal oldu… Alışkanlıklardan kopmak kolay olmuyor… BİZ BU İDEALLERİMİZİ ZAMAN İÇİNDE YAVAŞ YAVAŞ, ALIŞTIRA ALIŞTIRA, EĞİTEREK, DEVRİMLERLE, İŞLEYE İŞLEYE TESLİM EDECEĞİZ…! Başka çaremiz de yoktur” der.(İsmail Sefa VAYISOĞLU – Samet AĞAOĞLU )
Evet, ÜMMET den MİLLETE dönüşüm; on yıllık savaşlarla (1912–1922)
Avrupa’dakiler den farklı olarak, sanayi devriminden uzak yaşamakta olan Türkiye, bu savaş
lar sayesinde VATAN SEVGİSİ ve AYDINLANMA kıvılcımları ile ateşlendi..! Emperyalizm baskısı ile BALKANLAR elden çıkmış, SEVR ile ANADOLU paylaşılıyordu..! Türkler, ‘SADIK TEBA’ olan etniklerin birden bire OSMANLI’ya düşmanlaştıklarını gördü...
İşte, Mustafa Kemal liderliğinde yürütülen KURTULUŞ SAVAŞI’nın amacı burada yeşeriyor ve anlam kazanıyordu… ‘EMPERYALİZM’E KARŞI ÇIKMAK…!’
Böylece Anadolu’nun kaderinde iki olayı gerçekleştirmek yazgı oluyordu… Neydi bunlar..? Birincisi TEHCİR, (Muhaceret-göç) ikincisi ise MÜBADELE (Değişim-değiş tokuş) Ancak, bu iki olay da kolay olmadı. Toplumlarda yıllarca süren ve sürecek olan yaralar açması kaçınılmazdı… Bu iki olay, on yıl süren (BALKAN-ÇANAKKALE-1.DÜNYA VE KURTULUŞ) savaşlarının yarattığı zorunlulukların kaçınılmaz sonucu olarak değerlendirilmelidir…!
On yılda bütün eğitimli kesimini ve genç neslini bu savaşlarda yitiren, okuma yazma oranı %10’un altına düşmüş bir Türkiye de CUMHURİYETİ kurmak ve onu HÜRRİYET, ADALET, DEMOKRASİ ışığı altında diktadan uzak yaşatabilmek ne kadar, ne derece kolay olabilirdi…!
Atatürk, bu gerçeklerin bilinci ile Türkiye yi yarı dikta yöntemi ile yönetti… Ancak, Cumhuriyetimizin vazgeçilmez temel unsurlarından olan LAİKLİK sayesinde de DEVRİMLERİNİ, yine devam eden on yıl içinde gerçekleştirdi…! Atatürk, şunu çok iyi biliyordu ki; ÜMMET TOPLUMLARI, LAİKLEŞMEDEN ULUSLAŞAMAZ…!
Bugün dünya gündemini meşgul eden ve altında PETROL yakılarak kaynatılan orta doğu kazanında IRAKIN durumuna bakıyorum; Irak da ARAP dan bahsedilmiyor… MÜSLÜMANLIK dan bahsedilmiyor… Varsa yoksa mezhep çatışması…! SÜNNİLİK ve ŞİİLİK…! Bir kere düşünelim; her ikisi de ARAP, her ikisi de MÜSLÜMAN… Ama LAİKLİK den yoksun oluşları MÜSLÜMANLIĞI körleştiriyor… ULUSLUĞU da unutturuyor…! ARAP ulusu olacak yerde, mezhep ayrımcılığı hep ön plâna çıkıyor. Oysa MİLLET olma, ULUS BİLİNCİ gelişseydi; Hıristiyan Amerikan işgaline karşı SÜNNİ – Şİİ çatışması yerine MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK kavramı, emperyalist düşmana karşı direnişi doğuracaktı…! Bu direnişin yolu ise sadece LAİKLİK den geçiyor. İslam dünyasında ümmet anlayışı ağır bastığı sürece, ULUSAL BİLİNÇ gelişemez… Millileşmenin ilkesi ise LAİKLİK dir.! Laikliği yozlaştıranlar ise, laikliği DİNSİZLİK olarak lanse etmeye çalışıyorlar..!
Bugün üç parçaya bölünmeye çalışılan IRAK, acı bir örnektir. Emperyalist Amerika LAİK CUMHURİYETİMİZE ‘ILIMLI İSLAM’ adı altında dikte etmeye çalıştığı gerçeklerin arkasında ne var…? Çok iyi düşünelim…! IRAK BÖLÜNMEMELİDİR demiştim...! Peki bugün Suriye de durum farklımıdır..? Orada da MEZHEP ÇATIŞMASI..! akıbeti Irak’ın aynısı değil mi..?
On yılda her şeyimizi feda ederek, MİSHAK-I MİLLİ ilkesi ile gerçekleştirdiğimiz aziz vatanımızın sınırlarını ve kıymetini bilelim…! Kaynatılan orta doğu kazanının içine sürüklenmemiz için dış kaynaklı, iç kışkırtıcıları fark etmenin tek yolu, LAİKLİĞE sahip çıkarak DİK DURABİLMEKTİR..! Orta doğu ülkeleri laikleşmedikleri sürece akıbetleri de değişmeyecektir..! Emperyalist müttefiklerin sınırlarını cetvelle çizdikleri Arap devletleri daha ne zaman gerçekleri fark edip uyanabilecekler..?
Not olarak, yukarıdaki panoramanın ışığı altında değerlendirecek olursak; Kadirlimizin kurtuluşu, TEHCİR ve MÜBADELEYİ bünyesinde gerçekleştirerek, Türkiye’mize ve dünyaya örnek gösterilebilecek; kimsenin burnunun kanamadığı, tek silah patlatmadan, SİYASETEN ve PROPAGANDA ile MİLİS KUVVETLERCE kurtarılmış tek beldedir…! Çünkü savaşın kazananı olmaz ama kaybedeni çok olur..! Kadirli li bu gerçeği görmüştür..!
Atatürk’ün “YURTTA SULH CİHANDA SULH” ilkesinin de övünülecek bir örneğidir KADİRLİMİZİN KURTULUŞU…! Bu vesile ile 7 MART kurtuluş günümüzü kutluyor ve herkesin de örnek almasını diliyorum..!


S A Y G I L A R I M L A
Mustafa KIREKER
KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ
18 OCAK 2013 – ANKARA *

Yorum
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama KoduOylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

Saat

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 6

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 26
Bugün Tekil : 792
Bugün Çoğul : 25543
Dün Tekil : 1123
Dün Çoğul : 31010
Toplam Tekil : 557040
Toplam Çoğul : 11808234
IP : 34.226.234.20


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT