Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » ÇERKEZ ÖLÜSÜNE AVŞAR AĞIDI

ÇERKEZ ÖLÜSÜNE AVŞAR AĞIDI
Milattan önce 3000 yıllarından beri Rusya da yaşam mücadelesi veren Çerkezler, zaman zaman İskitlerin, Hunların ve Rusların yönetimlerine tabi olmuşlardır. ADİGE, KARAÇAY ve KABARTAY diye üç ana boydan teşekkül eden Çerkezler; 1768-1774 Osmanlı Rus savaşlarında Müslüman olmaları ve Osmanlıların tarafında yer almaları sonucu, Osmanlı yönetimine tabi olurlar.1829 Edirne anlaşması ile de Rusya da durumları iyice zorlaşır. Bunun üzerine, 1859 da Leningrad da kurulan RUS-KAFKAS KOMİTESİ ve 1860 da İstanbul da kurulan MUHACİRİN KOMİSYONU’nun müşterek çalışmaları ile Çerkezler; batı Karadeniz, batı ve kuzeybatı Anadolu ile orta Anadolu’ya iskan edilirler.
Ancak, özellikle orta Anadolu da Uzunyaylaya yerleşmiş olan Avşar Türkmenleri, kendilerinin kullandıkları otlak ve meralara Çerkezlerin iskan edilmesine karşı çıkarlar.
O dönemde toprak Osmanlının malı olup, kullanma hakkı padişah onayı ile çeşitli aşiret ve oymaklara verilmektedir. Bu nedenle Muhacirin komisyonu padişah onayını da gerekçe göstererek, iskanı sürdürmek isterler. Ancak, Avşar beyleri bu iskana şiddetle karşı çıkarak, Osmanlıya isyan ederler…! Hatta DADALOĞLU bir şiirinde;
“BELİMİZDE KILICIMIZ KİRMANİ
TAŞI DELER MIZRAĞIMIZ TEMRENİ
HAKKIMIZDA DEVLET ETMİŞ FERMANI
FERMAN PADİŞAHINSA DAĞLAR BİZİMDİR…” der.
Bunun üzerine iskanın güçlüğünü gören ve 170 sene devlet hakimiyetinin zaafa uğrayıp, çeşitli aşiret ve derebeylerinin at oynattığı bu yöreleri ıslah ve iskan etmeye karar veren devlet; DERVİŞ ve CEVDET paşa komutasındaki FIRKA-İ ISLAHİYE ordusunu kurarak, Sivas tan başlayıp uzun yayla, Maraş ve Çukurova’yı da kapsayacak şekilde geniş bir iskan politikasını gerçekleştirirler. Asimilasyon ilkelerini de dikkate alarak, asiler çeşitli yerlere sürülür ve Avşar köyleri arasına Çerkez köyleri yerleştirilir. Ancak, her ikisi de dinamik ve inatçı olan Avşarlar ile Çerkezler arasındaki çeşitli kavgalar, gasplar, düşmanlıklar, hırsızlıklar ve hasımlıklar sürer gider…
İşte böyle bir ortamda, Çerkez köylerinden birinde hatırlı bir Çerkez beyi vefat eder. Gelenek ve törelere göre, ölen mefta’nın arkasından yaşamındaki özlem ve anılarını dile getiren ağıtlar yakmak adettendir. Ağıt söylemeden ölüyü mezara gömmek, ölüye saygısızlık addedilirdi… Ancak, Çerkez köyünde ağıt yakmayı becerecek maharetli bir kimse bulunmamaktadır. Komşu Avşar köyünde ise çok iyi ağıt yakan bir Avşar karısı var ama; arada düşmanlık olduğu için gururlarına yedirip davet edemezler... Sonunda çaresiz kalıp, ölümüzü ağıtsız gömmektense çağıralım bari deyip, bir heyet göndererek ölülerine ağıt söylemesi için rica minnet ederlerse de Avşar karısı çok inatçıdır… Hiç düşmana ağıt söylenir mi..? Çerkez heyeti yalvar yakar ısrarla; “ÖLÜM ALLAHİN EMRİ, BUGÜN BİZE YARİN SİZE… ARAMİZDEKİ DÜŞMANLİK BAKİ KALSİN, NE OLUR ÖLÜMÜZÜ AĞİTSİZ GÖMMEYELİM…” diye, yalvar yakar Avşar karısını zor da olsa razı ederler..! Avşar karısı çeker şalrını bacağına, düşer heyetin önüne, gosdak gosdak yürüyerek gelir ölünün başına; bir tas da su ister ve elini suya batırarak gözlerine sürer… Ağıt söylerken ağlamak da adet olduğundan, ağlıyormuş numarası ile başlar iki ellerini de dizlerine vurarak ağıt söylemeye…!


NE DEYİP DE NE SÖYLEYİM, ÖLÜ BİZİM OLMAYINCA.
BİR ÇERKEZE AĞITMOLUR, KIRKI BİRDEN ÖLMEYİNCE..Vaah vah diye vurur dizine.
*******
TOPLANIP BANA GELDİNİZ, AĞIT İÇİN GETİRDİNİZ.
HEPİNİZE KIRAN GİRSİN, BAYRAMIMA HOŞ GELDİNİZ…Vaaah vah…!
*******
HATIRA İNADIM DELDİM, DOLANIP DA ZORLA GELDİM.
GELMEZ İDİM YÜZ ÇERKEZE, BİRGÜN O DA OLUR DEDİM…Vaaah vah…!
*******
ISKATINI ÇABUK DER’İN, BİRAZ BOL KESEDEN VERİN.
SOYKASI SİZLERE KALSIN, URBALARIN BANA VERİN…Vaaah vah…!
*******
AĞIT SÖYLEYİP GİDERİM, ŞUNU MEVLAMDAN DİLERİM.
BAŞKA ÖLEN YOK MU DİYE, YÜZ KERE GERİ DÖNERİM…Vaaah vah…!
*******
AĞIDINIZ HER GÜN DENSİN, BELANIZI ALLAH VERSİN.
ÖLÜYÜ KABİR’E KOYMADAN, DUALARIM KABUL OLSUN…Amiiin…!

dedikten sonra bir de FATİHA okutur herkese…!
O dönemde Avşarlar la Çerkezler arasında dil ve şive uyuşmazlığı olduğu için, Avşar karısının niyetini kavrayamayan Çerkez köylüleri; ağıt dan sonra büyük bir minnet ve itibar göstererek, Avşar karısını hediyelerle yolcu ederler… Bu olay, aynı zamanda da Çerkez ve Avşar köyleri arasında ki diyalogun ve barışın da kurulmasına vesile olur…!
Bu günün medeni ortamında, atide yaşanmış olan bu hikâye; gerek Avşarlar gerekse Çerkezler arasında zevkle anlatılan ve herkesin de kendi tarafına yontarak anlattığı, kahkahalara vesile olan bir nükte olarak yaşar gider…!
Kıssadan hisse bu olay da gösteriyor ki; medeni toplumlarda insanlar konuşurlar, tartışırlar, ortak bir yol için diyalog kurmaktan çekinmezler, utanmazlar… İlkel toplumlarda ise insanlar konuşmazlar, tartışmazlar, diyalog kurmaya çekinirler, utanırlar… Ama, DÖVÜŞMEYE HİÇ UTANMAZLAR…!

Mustafa KIREKER *
KADİRLİ EĞİTİM ve KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ

Yorum
#21 | BKI89ysep - Temmuz 27 2019 20:17:23
Finals last season, Arsenal's performance kd shoes seriously isn't very ideal, although your data well, but the efficiency isn't high, and his back again pass error, defensive irvine was produced key 3 points are becoming a "black spots" moment, apparently, in hope that in this to prove himself.


No, after the opening, the three points within the database and didn't struck two shots, on this contrary, the knight a few points would hit a lot of over there. Garage or target defense, he para including lebron, Irwin, JR., may be people already, also have successful prevention.


In transferring, did well in the particular Treasury, the ball with a teammate are fed adequately, but Mr Chu in numerous opportunity attack. 04 seconds left inside the first quarter, garage dribble on the frontcourt, rhythm, but he's confident the take a number of steps away from the three-point line and necessary to make curry shoes goes, the ball! This can also be the warriors in the very first 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances on the right side of the camp again in a 3 factors!


It is worth mentioning which the opening, the garage suitable arm was wearing the black gear, it is also because his right elbow inside game before the old injury carries a relapse, however, with the action, he has to lose protective devices. Gear, seems like, has affected the cope with, before he took off as i feel much better.


Throughout against lebron James, the defense is performing very well in his Arsenal, but after he was lebron was a knocked out, the referee possesses stephen curry shoes blown the garage preventing foul, garage on the soil is various, make action for the referee said lebron shoulder.


In breakthrough, garage is additionally a difficult moves, all kinds of people all the technique up his defense, which includes lebron, but Treasury first in all kinds of dazzling dribble move Thompson, immediately after air and rival wreck cases, the hard for you to score.

Tag: kyrie irving shoes nike vapormax kyrie 1 kyrie irving shoes puma fenty slides lebron 15 kobe 11 vans sk8 hi adidas crazy explosive kevin durant jersey nike air vapormax mizuno running shoes nike pg 2 Lebron soldier 11 nike kyrie shoes kd shoes stephen curry shoes nike sock racer Lebron Shoes kd 10 nike huarache lebron shoes adidas eqt adidas yeezy outlet nike kyrie 3 nike epic react flyknit nike lebron 14 lebron 14 kyrie 4 vans shoes adidas zx flux curry 5 kyrie 4 halloween Cristiano Ronaldo CR7 nike kd 11 kyrie 4 air max 90 kobe 10 curry 4 Nike CR7 Football Boots ultra boost 3.0 lebron soldier 10 curry 5 nike hyperdunk nike epic react flyknit yeezy shoes adidas football cleats kevin durant shoes ultra boost nike air max 270 kyrie irving basketball shoes kobe bryant jersey Nike lebron soldier 11 adidas deerupt adidas iniki nike air max 97 kyrie 4 shoes john wall shoes kyrie 4 birkenstock sandals pegasus 35 nike zoom vaporfly jordan retro puma fenty puma suede kyrie 4 halloween kobe shoes lebron james shoes paul george shoes under armour shoes stephen curry basketball shoes lebron soldier 10 kyrie irving jersey nike zoom vaporfly elite kyrie 2 kd 11 puma rihanna creepers velvet kyrie 2 shoes birkenstock sandals kyrie 5 adidas nmd kyire 3 vibram fivefingers kyrie 3 shoes Nike Soccer Cleats jordan 32
#22 | BKI89ysep - Ağustos 03 2019 17:06:41
Finals last season, Arsenal's performance kevin durant shoes is not very ideal, although the results well, but the efficiency is not high, and his returning pass error, defensive irvine was built key 3 points are becoming a "black spots" second, apparently, in hope that within this to prove himself.


Not any, after the opening, the three points in the database and didn't attack two shots, on this contrary, the knight three points would hit quite a few over there. Garage or target defense, he para which includes lebron, Irwin, JR., has been people already, also have successful prevention.


In passing, did well in your Treasury, the ball to a teammate are fed correctly, but Mr Chu in many opportunity attack. 04 seconds left within the first quarter, garage dribble towards the frontcourt, rhythm, but he's confident the take a few steps away from the three-point line and it is necessary to make curry shoes techniques, the ball! This can be the warriors in the primary 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances within the right side of the bottom again in a 3 things!


It is worth mentioning that the opening, the garage suitable arm was wearing some sort of black gear, it is also because his right elbow in the game before the old injury includes a relapse, however, with the experience, he has to lose protective devices. Gear, it seems like, has affected the take care of, before he took off as i feel much better.


In against lebron James, the defense is performing very well in their Arsenal, but after he was lebron was a knocked out, the referee features stephen curry shoes blown the garage blocking foul, garage on the floor is various, make action towards referee said lebron knee.


In breakthrough, garage is usually a difficult moves, many people all the means up his defense, which include lebron, but Treasury first in all kinds of dazzling dribble move Thompson, after air and rival crash cases, the hard for you to score.

Tag: kyrie irving shoes adidas football cleats kevin durant jersey kyrie 5 nike huarache lebron james shoes ultra boost 4.0 new era caps kobe bryant shoes Nike Soccer Cleats pegasus 35 kyrie 4 confetti kd 11 john wall shoes kyrie 4 kevin durant shoes kyrie 2 shoes yeezy shoes nike free air max 90 adidas zx flux michael jordan shoes curry shoes puma rihanna creepers suede adidas ultra boost uncaged nike kyrie 4 adidas iniki Nike lebron soldier 11 kyrie 2 adidas deerupt runner nike sock racer kyrie 1 air jordan shoes adidas crazy explosive kyrie shoes 3 nike vapormax adidas nmd runner birkenstock sandals birkenstock kd shoes lebron soldier 10 curry 5 shoes lebron 16 kobe bryant jersey puma fenty adidas porsche design shoes curry 4 shoes asics gel kayano 23 adidas yeezy boost nike air max 97 mizuno shoes calvin klein underwear nike mercurial kobe 11 puma fenty nike zoom vaporfly elite nike pg 2 Nike Lebron James Shoes kyrie irving shoes ultra boost 3.0 james harden vol 2 kyrie irving shoes kyrie irving shoes kd 11 stephen curry jersey curry 5 lebron soldier 10 nike epic react flyknit adidas yeezy nike air more uptempo curry 5 shoes kyrie 4 nike air force 1 nike epic react flyknit stephen curry shoes nike kyrie 3 paul george shoes adidas boost curry 2 hand spinner kyire 3 nike kyrie shoes curry 5 adidas yeezy jordan retro air jordan 32
#23 | BKI89ysep - Ağustos 04 2019 00:47:55
A pair of steals in his System, stephen curry shoes in the first one fourth, and the two steals to garage earnings of 106 times inside playoffs career steals, which transcends the rick Craig, became the steals inside the history of the warriors team from the playoffs.

Garage into seven three-pointers inside the game, this also let the playoff three-pointers hit number up to 261, match the Robert horry, 9th three points in playoff record list. Distance comes eighth Chauncey billups, he likewise only six three items.

37 points in simply three games, came curry shoes one's, and this is his shock as to, including playoffs) eighth score 35 + online game with three alone, over 7 times of Russell westbrook, the top league.

So many record the first world war, there is no doubt the game can be considered to be the garage in this series played the most beneficial game. The first about three games, garage is averaging 28. 3 points and some. 7 rebounds, 6 helps, shooting 40. 3% as well as 35. 3% from about three, compared with the typical season shooting stage, a specific degree of decline, though the game, garage completely insane. The blazers in several players to hound your ex, but no one can disturb his rhythm. Storage, as it were, in the game again to uncover "day day" feeling.

11 three-point range out hand, hit kd shoes several goals, including vast miles of three points. Wearing warriors baseball hat sitting inside stands to watch your old garage, it also appears to get son's playing god are most often some incredible performance. The lens to the old garage, he could hardly help but shook their head.

Of course, regardless of what other people think, garage three points because of their own performance with overall confidence. In the finally quarter the warriors along with 88-58 big lead the actual blazers, garage outside this three-point line again, the ball faraway from the one hand, he / she turned back field, the ball firmly in the basket, the whole pandemonium. Can put the three points in this state, the other gathering can say what?

Tag: kyrie irving shoes kyrie irving jersey puma fenty adidas soccer cleats puma rihanna creepers velvet kyrie 4 lebron 15 ultra boost kd 10 Nike Football Cleats pg shoes nike epic react flyknit vibram shoes kd shoes kyrie 2 air max 90 kyire 3 vans sk8 hi jordan retro kyrie 3 asics gel kayano 23 air max 270 curry shoes adidas boost kyrie 4 halloween kyrie 4 halloween adidas nmd shoes nike zoom vaporfly Nike CR7 Cleats ultra boost 3.0 kyrie 4 adidas zx flux kyrie 1 hand spinner curry 5 adidas porsche shoes lebron 16 adidas iniki puma fenty birkenstock kyrie irving basketball shoes lebron soldier 10 yeezy boost new era caps nike kd 11 nike air more uptempo kyrie irving jersey nike air max 97 pegasus 35 nike lebron 14 kobe shoes kyrie 2 shoes jordan 32 nike vapormax shoes under armour shoes curry 2 kyrie 4 curry shoes Nike Lebron James Shoes kyrie 4 kobe bryant jersey kobe 11 curry 5 adidas yeezy outlet john wall shoes kobe 10 Lebron soldier 11 adidas ultra boost 4 kyrie 4 confetti mizuno shoes kevin durant jersey puma fenty puma fenty slides stephen curry shoes nike huarache nike epic react adidas ultra boost nike mercurial calvin klein underwear kd 11 yeezy boost kyrie 4 lebron soldier 10 lebron james shoes kyrie shoes 3 curry 5
#24 | Bobbysep - Ağustos 12 2019 17:01:20
#25 | Bobbysep - Ağustos 15 2019 06:41:21
#26 | Bobbysep - Ağustos 15 2019 21:40:05

Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama KoduOylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

Saat

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 9

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 28
Bugün Tekil : 793
Bugün Çoğul : 25548
Dün Tekil : 1123
Dün Çoğul : 31010
Toplam Tekil : 557041
Toplam Çoğul : 11808238
IP : 34.226.234.20


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT