Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » OBJEKTİF BAKIŞLA TOPLUMDA SOSYAL VE ETNİK ANLAYIŞ

OBJEKTİF BAKIŞLA TOPLUMDA SOSYAL VE ETNİK ANLAYIŞ
ASIRLARDIR TOPLUMLARDA ÇEŞİTLİ ETNİK, KENDİ DOĞRULARININ DIŞINDA BAŞKA DOĞRULARA HAYAT HAKKI TANIMAYAN; NEDEN, NİÇİN, NASIL’INI DÜŞÜNMEDEN, TEK TARAFLI YÖNLENDİRİLMİŞ İNSAN TOPLULUKLARINA OBJEKTİF OLARAK BAKTIĞIMIZ ZAMAN; ŞU GERÇEĞİ AÇIK OLARAK GÖREBİLİRİZ..! KOLAY YOLDAN TERLEMEDEN BU İNSAN TOPLULUKLARININ SIRTINDAN MENFAAT SAĞLAYIP, İTİBARLI GÖRÜNEN BİR ÇIKARCI AZINLIĞI HER ZAMAN FARK ETMEK MÜMKÜNDÜR. BU ÇIKARCILAR, TOPLUMUN ÇEŞİTLİ ETNİK AYRIMCILIĞINI TEŞVİK EDİP, BÖLÜCÜLÜK YAPARAK KİŞİSEL VE GURUPSAL MENFAATLARA DAYALI; BÖL, PARÇALA, YÖNET TAKTİĞİ İLE TOPLUMUN KANINI EMMEKTEDİRLER. GENELLİKLE KULLANDIKLARI VE SIRTINDAN MENFAAT SAĞLADIKLARI HALKIN, DESTEĞİNİ DE ALARAK
HEGEMONYALARINI SÜRDÜRÜP GİDERLER. BU HEGEMONYALARINI NE BIRAKIRLAR, NE DE ÖNLERİNİN KESİLMESİNE TAHAMMÜL EDERLER. ÇIKARLARINI SÜRDÜREBİLMEK İÇİN DE HER YOLU MÜBAH SAYARLAR…!
GEÇENLERDE ESKİ, İLK (YAPRAKLI) NÜFUS CÜZDANIM ELİME GEÇMİŞTİ..! İNCELERKEN ÇEŞİTLİ DÜŞÜNCELERE DALDIM… İNSANA SEÇME HAKKI TANIMAYAN, TARİHİ MEÇHULE DAYANAN, ASIRLAR ÖNCE BİZİM, AİLEMİZİN, SOYUMUZUN, AŞİRETİMİZİN ADINA KARAR VERİLMİŞ VE SANKİ BU KARARLAR; DOĞUMUMUZLA KABUL ETMEMİZ ZORUNLU İMİŞ GİBİ, O YAPRAKLI NÜFUS CÜZDANLARIMIZDA FİŞLEME GİBİ DURUYORDU…!
DİNİ, MEZHEBİ, TABİYETİ VS… SORULARLA ŞARTLANDIRILMIŞ GELENEKLERİ; DAHA BİZ DOĞAR DOĞMAZ BİZİM ADIMIZA SEÇME, ANLAMA VE ÖĞRENME HAKKIMIZ PEŞİNEN ELİMİZDEN ALINIYOR…! İNSANIN, İNSAN OLMA ONURU İLE DÜŞÜNME VE SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ BU BÖLÜCÜ VE AYRIM YARATICI SORULAR; ANCAK SON YILLARDA AŞILABİLMİŞ, HATTA CUMHURİYETİMİZİN BİLE YARISINDAN FAZLASINI GÖLGELEMİŞTİR… DÜŞÜNELİM…!
-BİZ BU DÜNYAYA İSTEYEREK Mİ GELDİK…?
-ANAMIZI, BABAMIZI, IRKIMIZI, DOĞUM YERİMİZİ SEÇME ŞANSIMIZ VAR MI…?
-EĞER BİR İSLAM ÜLKESİNDE VE MÜSLÜMAN BİR AİLEDE DÜNYAYA GELMESEYDİK, SEÇİMİMİZ NE OLURDU…?
-DÜNYADA BUGÜN 6 MİLYARIN ÜSTÜNDE İNSAN YAŞAMAKTADIR…! GELİŞMİŞLİK AÇISINDAN FARKLI BOYUTLARA ULAŞMIŞ, FARKLI İNSANLARA SAHİP, ÇEŞİTLİ IRKLARDA, ÇEŞİTLİ GELENEKLERE SAHİP, ÇEŞİTLİ İKLİM KOŞULLARININ İNSANLAR ÜZERİNDE YARATTIĞI DİNAMİZMİ DE DİKKATE ALIRSAK; 6 MİLYARDAN FAZLA DÜNYA NÜFUSUNUN İÇİNDE, BİZİM İNANÇ VE GELİŞMİŞLİĞİMİZİN ORANI NEDİR…?
-HELE AYNI DİN İÇİNDE; KATOLİK, ORTADOKS, PROTESTAN GİBİ VEYA ÖZELLİKLE BİZDE OLDUĞU GİBİ; ALEVİLİK, SÜNNİLİK, ŞİİLİK, ŞAFİLİK, HAMBELİLİK VS. AYRIM VE ÇEKİŞMELERİNİ DÜŞÜNÜNCE, HİÇ BİRİSİ BİZİM KENDİ SEÇİMİMİZ DEĞİL…! ASIRLAR ÖNCE BİZİM ADIMIZA ATALARIMIZ KARARINI VERİP SEÇİMİNİ YAPMIŞLAR. BU SEÇİM NE KADAR DOĞRU?, BU AYRIM NİYE?, BUNUN SONUCU NEDEN ANLAMSIZ BİR AYRIM VE DÜŞMANLIĞA DÖNÜŞMÜŞ?, BU DÜŞMANLIKTAN ÇIKAR SAĞLAYANLAR KİMLERDİR…? ÇOK İYİ DÜŞÜNMEK GEREK…!
PEYGAMBERİMİZ BİR HADİSİNDE; “BİZ ATALARIMIZIN İZİNDEYİZ AMA, ATALARIMIZ DOĞRU YOLDALAR MI..?” DİYEREK, KENDİ DOĞRULARIMIZI MANTIKSAL OLARAK YİNE BİZE BIRAKMIŞTIR.
TOPLUMUMUZDA BULUNAN DİN’İ ETNİK GURUPLAŞMALARI KARŞILAŞTIRACAK OLURSAK:
İNSANLARIN GÜLER YÜZLÜ, NEŞELİ, KADIN ERKEK AYRIMI VE AŞAĞILANMASININ YAPILMADIĞI, KADINLARIN ERKEKLERİN İKİ METRE ARKASINDAN YÜRÜMEDİĞİ, HER TÜRLÜ SORUNLARINI MANTIKSAL BİR FİKİR JİMNASTİĞİ İÇİNDE MEDENİCE VE AÇIK YÜREKLİLİKLE, DEMOKRATİK BİR OLGUNLUK İÇİNDE TARTIŞABİLDİĞİ, GELENEKSEL KÜLTÜRLERİNİ YOZLAŞTIRMADAN, SEVGİ VE COŞKU DOLU BİR ÜSLUPLA ANLATAN, YAŞAYAN VE YAŞATAN, YAŞAMA AKTARAN BİR TOPLUM ETİĞİ ALEVİ’LİK YANINDA;
TUTUCU, HEMEN HER ŞEYİ DİN BAĞNAZLIĞINA BÜRÜNDÜRÜP, HER ŞEYİN CEVABINI ORADA VE SÜNNİ BİR ŞEKİLCİLİK İÇİNE HAPSEDEN BİR YAŞAM ANLAYIŞI…! İMAN VE İNANÇ DUYGULARINI BİR FANUS GİBİ KÂBUSA DÖNÜŞTÜREN, NEŞE VE EĞLENCEYİ İNANÇ KAVRAMI GÖLGESİNDE BASKI ALTINDA SINIRLAYAN, YERLEŞMİŞ BİR KÖKLÜ KÜLTÜRÜ YAŞAYAMADAN YOZLAŞAN, HER HAL VE HAREKETİN ALTINDA BİR KUŞKU VE NEDEN ARAYAN, YÜZER GEZER BİR TOPLUM ETİĞİ SÜNNİ’LİK…!
HELE, TARİKAT YOLU İLE KENDİLERİNE ÇEŞİTLİ ÇIKAR YOLLARI ÇİZEN DİĞER CEMAATÇI ETNİKLERİ DE SIRALAYACAK OLURSAK; TÜRKİYE’MİZİN GERÇEK SOSYAL VE ETNİK YAPISININ RESMİNİ ÇEKMİŞ OLURUZ…! BU FOTOĞRAF, RADİKAL YAKLAŞIMLARDAN UZAK, OBJEKTİF BİR BAKIŞLA GÖREBİLDİĞİMİZ GERÇEKLERDİR…!
BU FOTOĞRAFLARI ÇEKERKEN, HER GURUPTA DA KARŞI TARAFI DÜŞMAN GÖSTEREN VE NEDENLERİ MEÇHULE DAYANAN KÖRÜKLEMELERİ SÜRDÜREN CAHİL YOBAZLARIN VARLIĞINI DA YADSIMAMAK GEREKİR…! HAL BU Kİ, HİÇBİR İNANÇTA ZORLAMA YOKTUR. ÇÜNKÜ İNSANIN HER ŞEYİNE EL KONULABİLİR ANCAK, DÜŞÜNCE VE İNANCINA ASLA VE ASLA…! ONUN İÇİN HER TÜRLÜ RADİKAL ETNİKLERDEN UZAK, İNSAN UNSURUNU VE İNSAN ONURUNU ÖN PLANA ÇIKARAN CUMHURİYETİMİZİN BİZE KAZANDIRDIĞI İLKELERİN BİLİNCİ İÇİNDE RAHAT VE ÖN YARGIDAN UZAK BİR ANLAYIŞ, TOPLUMUMUZUN HUZUR VE BARIŞ KAYNAĞI OLACAKTIR…!
BU DÜŞÜNCEDEN OLARAK, KENDİ KENDİME SORDUM;
-BEN NEYİM?, NEDEN YARATILDIM?, SINIRLI YAŞAMIMDA NE GİBİ İZ BIRAKTIM?, YAŞAMIMIZDAKİ BU ETNİK VE DİNSEL AYRIMLAR NİYE? VS.
SONUNDA, AŞAĞIDAKİ ŞİİRİMLE KENDİMİ TOPLUMUN ANLAYIŞ, GÖZLEM VE DEĞERLENDİRMESİNE BIRAKTIM…!BEN NEYİM…?YARADANIN BİR KULUYUM
CANLILARIN SEMBOLÜYÜM
GEÇİNMEKTİR İYİ HUYUM
TOPLUM BENİ YARGILASIN
*******
SAĞCIMIYIM SOLCUMUYUM
HAKKA GİDEN YOLCUMUYUM
İNSANLIĞIN BURCUMUYUM
TOPLUM BENİ YARGILASIN
*******
BİLGİNLERİN SAĞINDAYIM
HAKİKATİN YOLUNDAYIM
GÖNÜLLERİN BAĞINDAYIM
TOPLUM BENİ YARGILASIN
*******
MAZLUMLARIN GÖZ YAŞINDA
ZALİMLERİN KARŞISINDA
ADALETİN HAK YOLUNDA
TOPLUM BENİ YARGILASIN
*******
RİYAKÂRI HİÇ DE SEVMEM
SAHTEKÂRA ÖDÜN VERMEM
KARNIM TOKDUR HARAM YEMEM
TOPLUM BENİ YARGILASIN

GÖNÜL ALEMİNE DALDIM
HOŞGÖRÜYÜ ÖRNEK ALDIM
DOSTLUKLARA SELAM SALDIM
TOPLUM BENİ YARGILASIN
*******
İMA İLE ÇOK LAF ETTİM
YANLIŞLARI GERİ İTTİM
GÜCENENİ HEP SEYRETTİM
TOPLUM BENİ YARGILASIN
*******
ÇOK DÜŞÜNÜP ÖLÇÜP BİÇTİM
TOPLUM DERĞÂHINDAN GEÇTİM
DOĞRULUĞU HEDEF SEÇTİM
ALEM BENİ YARGILASIN
*******
KIREKER’İM SÖZÜM TOK’DUR
KİMSEYE MİNNETİM YOKTUR
İNANCIM DOĞRULUK HAK’TIR
DOSTLAR BENİ YARGILASIN..!Mustafa KIREKER*

Evet, herkes kendisine bu soruları sorabildiği zaman, toplumda sosyal adalet ve sosyal barışın kendiliğinden oluşmaya başladığını görmek hiç de uzak olmayacaktır…!

S A Y G I L A R I M L A
Mustafa K I R E K E R

KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ

Yorum
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama KoduOylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

Saat

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 8

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 21
Bugün Tekil : 804
Bugün Çoğul : 26181
Dün Tekil : 1123
Dün Çoğul : 31010
Toplam Tekil : 557052
Toplam Çoğul : 11808872
IP : 34.226.234.20


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT