Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » YARGILAMA USULÜ VE BİR DURUŞMA

YARGILAMA USULÜ VE BİR DURUŞMA
Bir tarla davası dolayısıyla, köyün en yaşlısı olarak babam Osman Kıreker’i şahit göstermişler. O günlerde 86 yaşlarında olan babamı, kardeşim Gürsel alıp mahkemeye götürmüş. Hakim, adına ve soyadına bakınca; “Amca Mustafa Kıreker neyin olur” diye sormuş. Babamda “Oğlum olur yavrum” demiş. Hakim, “otur amca otur” deyip mübaşiri çağırır, “Amcaya bir çay getir” der. Mübaşir çayı getirip babama verir. Herkes şaşkınlık içinde ilgiyle izlerken Hakim; “Amca diğer şahitleri dinledik onları boş ver, bu işin aslı nedir oturduğun yerden anlat bakalım” der. Babam bildiklerini olduğu gibi anlatır. Hakim babamın söylediklerini kelimesi kelimesine yazdırır ve ayağa kalkarak teşekkür eder..!
Bu olayın arkasından kardeşim beni telefonla arayarak, olayı olduğu gibi anlattı. Şaşırdım..! Ben de bu nasıl bir hakim’miş, böyle duruşmamı olur deyip, Adı ne bu hakimin dediğimde, “Vallahi adını da bilmiyorum abi, herhalde bir arkadaşın falan olmalı” dedi.
Bir ay kadar sonra Kadirliye gittiğimde, ilk işim kurucusu olduğum Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfımızın Şubesine uğradım. Vakıf yöneticilerinden emekli öğretmen Osman Işık la sohbet ederken, bu olayı ona da anlattım. Osman beyle kimmiş bu hakim, beraberce gidip tanışalım bakalım dedim.
Hükümet binasının giriş katında odasına vardığımızda kapı açıktı. Arkası bize dönük, pencere önündeki çiçekleri suluyordu. Görünce tanıdım. Sert bir şekilde; “SEN NASIL BİR HAKİMSİN, NE BİÇİM DURUŞMA YAPIYORSUN..!” der demez! Aniden geri dönünce, elindeki çiçekleri suladığı plastik kovayı atarak; “O o ağabeylerin ağabeyi” diyerek boynuma sarıldı. Oturduk çay söyledi, Osman beyle de tanışmış oldular.
Hakim Azmi Yılmaz; çok zeki, pratik, yaratıcı, hazır cevap, süper aktif bir insandı. Kendisi Kozan’ın Kuyuluk köyünden, öğretmen kökenli, sonradan Ankara hukuk fakültesini bitirip hakim olmuştu. Talebeliğinden beri tanırdım. Ben bakanlıkta genel müdür yardımcısı iken sık sık uğrardı. Sosyal yönü çok güçlü, sıcak ve samimi bir insandı..!
Bir gün bölge hakimlerinin toplandığı bir seminer de, tanışmak amacıyla herkes kendini tanıtırken; sıra Azmi beye gelince, “Ben Azmi YILMAZ, Adana Kozanlıyım, Kadirli hakimiyim” deyince hakimlerden birisi, şaka yollu “GEÇ BUNLARI GEÇ, ORALARDAN BİR ŞEY ÇIKMAZ” der demez Azmi bey; “KALK AYAĞA KALK, SEN BİRŞEYLER DUYMUŞSUN AMA ONU DA YANLIŞ DUYMUŞSUN..! ZARAR GELMEZ OKUYANDAN YAZANDAN, OZAN ÇIKAR KADİRLİDEN KOZANDAN..! SİZİ MAHKEMEYE VERECEĞİM, MAHKEME DE ÖZÜR DİLETECEĞİM” der. Bunun üzerine herkes kahkaha ile gülerken, seminer başkanı devreye girerek, “AZMİ BEY EĞER MAHKEMEYE VERİRSENİZ BU DAVA HER HANGİ BİRİMİZİN ÖNÜNE GELECEKTİR. İYİSİMİ HAKİM BEY BURADA ÖZÜR DİLESİN VE KONUYU BURADA KAPATALIM” der. Bunun üzerine tüm hakimler tempo tutarak,”Ö ZÜR DİLE, Ö ZÜR DİLE” diye tempo tutarlar. Hakim bey ayağa kalkarak özür diler ve herkesten büyük alkış alır..!
İşte Azmi bey, ne zaman ne yapacağı belli olmayan kabuğuna sığmayan bir insandır..! Azmi beyin eşi akademisyen doktordu. İki kızı vardı, onlar da sonra doktur oldular. Bir gün sohbet ederken; “Azmiciğim senin iki kızın var, benimde iki oğlum var. Bunları evlendirelim de akraba olalım” dedim. Azmi hemen ayağa fırladı ve “YOOK ABİ, BEN KIZLARIMI KİMİ İSTERLERSE ONA VERİRİM, BU KONU DA İRADELERİNE KARIŞMAM” dedi. Ben de, “BABALARIMIZ BİZİM İRADELERİMİZE KARIŞABİLDİMİ Kİ BİZ ONLARIN İRADELERİNE İPOTEK KOYACAĞIZ” dedim. Bizim görevimiz onlara iyi bir eğitim verip, hayata hazırlamaktır..! Oradan ötesi onların bileceği iştir..! Bundan sonra hayat önlerinde, yaşam onlar içindir, tercih de onlarındır. Bizim dileğimiz sağlıklı olsunlar, mutlu olsunlar dedim ve kahkaha ile güldük…!
Özetleyecek olursak hakim Azmi YILMAZ; katı kurallarla kalıplaşmış olan yargılama usulünü, hukuk felsefesi tekniği ve sosyoloji mantığı ile karar verme konusunda, pratik bir yol izleyen ve neticede verdiği kararla HUKUK KOYUCU (Yaratıcısı) olarak, vicdanen ve inanarak doğru kararı veren dopdolu bir insandı..! Yargılamada da esas olan, doğru karar vermektir.
Şimdi ise yaş haddinden emekli olarak, ilkelerinden ödün vermeden dipdiri hareketli yapısı ile AVUKATLIK mesleğine devam ediyor. Bu vesile ile kendisine yeni mesleğinde ve yaşamında başarılar diliyorum..!

Mustafa KIREKER
KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI Kurucu ÜYESİ / ANKARA

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

25-05-2020 14:37
Tüm hemşehrilerimizin Ramazan Bayramı kutlu olsun...

25-05-2020 14:36
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Köyümüzde 2020 yılı Ramazan Bayramı bayramlaşması yapılamamıştır.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...


Ziyaret Sayıcı
Online : 1
Bugün Tekil : 44
Bugün Çoğul : 110
Dün Tekil : 116
Dün Çoğul : 1233
Toplam Tekil : 857674
Toplam Çoğul : 14464554
IP : 3.95.131.146

En Son Makaleler
D İ L E N C İ L E R
TALEBELİK YILLARIM
BAŞARININ SIRRI
GURBETTE GEÇİRDİĞİM...
YOKLUKTAN YARATICILIĞA


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT