Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » BUNALIM NİYET VE HUZUR

BUNALIM NİYET VE HUZUR
Yıl 1986, karlı bir kış günü sevdiğim bir dostum, stresli ve perişan bir şekilde ofisime geldi. Hayırdır neyin var, ne bu halin otur bakalım deyip yer gösterdim. Kızgın, kırgın, bitkin, kin dolu bir görüntüsü ile sağlıklı düşünmeyen, gözü kararmış bir hali vardı. Bir çay ikram edip, sakin ol bakalım konuşalım, halledilecek ne varsa bakalım deyip rahatlatmaya çalıştım.
Kendisi Alanyalı idi. Alanya’nın içinde babadan kalma apartmanları ve arsaları vardı. Ancak, kız kardeşleri adına enişteleri kullanıyorlar, kendisine de yeterince yansıtmıyorlardı. Bu yüzden aile büyük bir çıkmaza girmiş, kırgınlık had safhaya gelmişti. Konu anlaşıldı, şimdi ne yapmayı düşünüyorsun dedim.
“Mustafa seni çok severim, Ankara Çubuk da, hava alanının sınırında, Balık hisar köyünün bitişiğinde 5,5 dönüm bir arsam var. İçinde de 4 yaşında kavaklık yapmıştım. Tabanda 3 metrede de su mevcut. Küçük bir baraka içinde su motoru da var. Hafta sonları gidip orada domates vs. yetiştirip vakit geçiriyordum. Ancak, bu miras yüzünden arsayı 80 bin liraya satıp, yasal yollardan mahkeme kanalıyla haklarımı alacağım. Başka da çarem kalmadı dedi. Bunun için sana geldim… Bir başkasına gitsin istemiyorum, seni çok severim bu arsayı sen al” dedi…!
Bir anda şok olmuştum. Bahsettiği arsa ve içindekilerle istediği para büyük bir tezat teşkil ediyordu. .! Anlattığına göre istediği paranın 3-4 katına alacak bir sürü talip çıkabilirdi. Fırsatçılar için kaçırılmayacak bir teklifti...!
Ancak, kendimi toparladım ve hemen reddetmeyerek, “ben şimdi pek müsait değilim, ama, çelik kasa ve raf ticareti yapan bir aile dostum var, o alabilir dedim. Sen de biraz sakinleş bakalım acele etme, her şeyin sonu hayırdır, arkadaşımla bir görüşeyim, arsayı da görsün diyerek zamana yayıp yatıştırmaya çalıştım..!
Sonra da aile dostum Mustafa beyle konuşarak durumu anlattım. Arkadaşım Kerim beyin sağlıklı düşünemediğini, hiç olmazsa arsayı bir görmüş olalım. Ailesiyle barıştırma yollarını arayacağım dedim. Allah razı olsun beni kırmadı. Hafta sonu Pazar günü kendi arabasıyla eşlerimizi de alarak, Kerim beyle Çubuğa gittik. Köyün içinden geçip arsaya vardık. Arsa köyün bitişiğinde, hava alanı sınırında düz bir arazi, içinde de 5-6 metre boyunda kavaklar mevcuttu. Ocak ayı yerlerde karlar erimeye başlamış her taraf vıcık vıcık su içinde..!
Arsayı ve kavakları görünce aile dostum Mustafa Bey kulağıma eğilerek; “yahu 3-4 sene sonra bu kavakları satsan 80 bin lira eder. Yazık bu arkadaşına “ dedi. Ben de biliyorum, onun için zaman kazanıp yatıştırmak için seni vesile yaptım dedim. Arsayı gördük , düşünüp toparlanalım deyip; Çubuğun eti meşhurdur, gelmişken şehre gidip et alalım dedik..!
O gün Çubuğun pazarı imiş. Pazarı gezerken 60-65 yaşlarında bir teyze; önünde 5-6- kilo soğan, 5-6 kilo kadar da patates, tahtadan yapılmış bir el terazisi ve delikli ip takılmış taştan bir kilo ile satış yapmaya çalışıyordu..! Dikkatimi çekti. Üstünde el örgüsü eskimeye yüz tutmuş bir hırka, tir tir titriyordu kadıncağız..! Yanına vardım, Pazar ola teyze kaç para soğan patates dedim. Arkamda eşim, “ne yapacaksın daha dün pazardan aldın ev dolu” diye itiraz etti. Hanım sen karışma bakalım deyip susturdum ve tekrar teyzeye dönerek, kaç para teyze diye tekrar sordum. Kilosu 135 kuruş yavrum dedi. Ben de teyze pahalı veriyorsun, 150 kuruştan ver de alayım dedim. Kurtarmaz yavrum 135 kuruştan aşağı olmaz dedi. Bu arada etraftakiler pür dikkat bizi izlerken, arkadaşımın hanımı Nigar hanım, teyzeyle pazarlığımızı ciddiye alarak, “fazla veriyorsun” diye beni uyarmaya kalktı. Eşi gülerek sus karışma diye Nigar hanımı uyardı. Ben tekrar pazarlığa girişerek, teyze 150 kuruştan verirsen alırım fazla da vermem dedim. Teyze, olmaz yavrum 135 kuruştan aşağı kurtarmaz diye tutturdu. Herkes gülüyor. Ben teyze bak üşümüşsün 150 kuruştan ver de hepsini alayım dedim. Teyze çok çetin pazarlıkçı çıktı. Çok inatçı 135 kuruştan aşağı olmaz diyor, ben de teyzeden aşağı kalmamak için 150 kuruştan fazla vermem diyorum. Ortalık tam bir orta oyunu tiyatrosuna döndü. Bu arada çevreden bakkalı kasabı bir sürü insan etrafımızı sardı, teyzeyi ikna etmek için benden yana tavır alıp, bak üşümüşsün hasta olacaksın, beyefendi hepsini alacak sat git evine diyorlar. Teyze bir türlü ikna olmuyor. “Oğlum askerde satıp parasını ona göndereceğim, 135 kuruştan aşağı satmam” diyor. Bir sürü kahkaha ve tantana arasında etraftakiler teyzenin elini tuttular, benim elimi tuttular, kurban pazarlığı yapar gibi sallıyorlar..! Ben, 150 kuruştan bir kuruş fazla vermem diye kafamı çevirip inat ediyorum. Teyze 135 kuruştan aşağı vermem diyor..! Neden sonra herkes benden yana tavır alınca teyze teslim olmak zorunda kaldı. Tüm soğan ve patatesleri tarttık, 11 kilo geldi. 150 kuruştan teyzeye parasını ödedim. Teyze tahta terazisini ve delikli taştan kilosunu yanında getirdiği bez torbasına koyarken bana; “YAVRUM UCUZ ALDIN AMA, GÜLEE GÜLE YE “ dedi..! Ben de “TEYZE TEŞEKKÜR EDERİM, SAYENDE BİZ DE PATATES SOĞAN YEMİŞ OLACAĞIZ” dedim ve elini öptüm..!
Bu arada zevzek bir adam; “teyze beyefendi daha…” derken, adama sert bir şekilde “SAKIN BİR ŞEY SÖLEME, ÖYLE BİLSİN, DÜNYASINI YIKMA” dedim. Herkes adama ters ters bakarken, adamcağız utandı, mahcup oldu..!
Pazar yerinde doğaçlama olarak oynadığımız bu orta oyunu, herkesi hem güldürdü, hem eğlendirdi, hem de düşündürdü…! Herkes bizi saygı ile süzerken , haydi bakalım “soğan patatesimizi aldık, şimdi etimizi de alarak gidelim” dedim..! Arkamı döndüğümde, beyaz önlüklü kasap; “Abi siz çok iyi bir insansınız, size eti ben vereceğim” dedi. Ben de olur tabi, eti hayvanın neresinden vereceğini en iyi sen bilirsin deyince, yüzüme baktı ve “anladım sizde benim kadar etten anlıyorsunuz” dedi. Kasap dükkanı’na girdik, dananın sırt kısmından iki adet fileto çıkart, ayrıca da kıymalık hazırla dedim. Filetonun birer adedini aile dostum la paylaştık, etlerimizi de alarak ayrıldık.
Şehrin çıkışında piknik tipi mangal keyfi yaparak, o günü eğlenceli bir şekilde geçirdik. Kebaplarımızı yerken, arsa ve kavakları unutup, hep pazardaki orta oyunumuzdan bahsederek bolca güldük eğlendik..!
Kerim bey arkadaşım, günlerdir belki de haftalardır ilk kez her şeyi unutmuş, gülüyordu…! Böylece neşeyle Ankara ya evlerimize döndük..!
Aradan bir ay kadar zaman geçmişti ki; Kerim beye ne yaptınız dediğimde; “Mustafa, o gün Çubuktaki Pazar olayından sonra çok düşündüm; bunalmışlığım, senin dostça ve iyi niyetli yaklaşımın, beni günlerce düşündürdü. Bu derin düşünce beni huzura kavuşturdu…! Eniştemlerle anlaştık, bir sorunumuz kalmadı dedi. Çok sevinmiştim…! Ben de bak Kerimciğim; Vehbi Koçun bir değerlendirmesi vardır:
“Eğer bir evin varsa, bir sıfır koyarsın varlıklar hanesine, işin varsa bir sıfır daha koyarsın. İş seninse üç sıfır daha koyarsın. Araban varsa bir sıfır, yazlığın varsa bir sıfır daha. Sıfırlar hanesi uzatılabilir..! Ancak sağlığın varsa ( 1 ) koyarsın başına...! Başta ( 1 ) yoksa sonuç sıfırdır. Her şey sıfır olur…!”
İlk bana geldiğin gün çok korkmuştum…! Sanki her an bir cinayet işleyecekmiş gibi bir halin vardı. Bitmiş tükenmiştin sanki. Mal mülk nedir ki şu üç günlük dünyada: yediğin kadar yiyorsun, giydiğin kadar giyiyorsun, fazlası için bekçilik yapıp tasasını taşıyorsun; sağlığına bak, en önemlisi SAĞLIK tır deyip kucaklaştık..!
Mustafa K I R E K E R
KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ / 01 MAYIS 2020 / A N K A R A * * *

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

25-05-2020 14:37
Tüm hemşehrilerimizin Ramazan Bayramı kutlu olsun...

25-05-2020 14:36
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Köyümüzde 2020 yılı Ramazan Bayramı bayramlaşması yapılamamıştır.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...


Ziyaret Sayıcı
Online : 1
Bugün Tekil : 25
Bugün Çoğul : 47
Dün Tekil : 158
Dün Çoğul : 324
Toplam Tekil : 804706
Toplam Çoğul : 14332953
IP : 34.234.207.100

En Son Makaleler
YOKLUKTAN YARATICILIĞA
YARGILAMA USULÜ VE ...
BÜROKRASİDEN TİCARİ ...
ERENİMİZİN DOĞUM GÜNÜ
BUNALIM NİYET VE ...


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT