Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » TARİH BOYUNCA İŞGAL EDİLEN KADİRLİ

TARİH BOYUNCA İŞGAL EDİLEN KADİRLİ
TARİH BOYUNCA İŞGAL EDİLEN KADİRLİ


Kadirli, M.Ö. 1200 yıllarına dayanan yazılı tarihi ile HİTİTLER, FENİKELİLER, ASURLULAR, ROMALILAR, BİZANSLILAR ve TÜRKLER dönemlerini kapsayan, Çukurova’nın en eski ve köklü kültür hazinesine sahiptir. Ancak, tarih boyunca çeşitli işgal ve müdahalelerle küçültülerek bu günkü duruma gelmiştir.
Sadece Türkler dönemini inceleyecek olursak; DULKADİRLİ TÜRKMEN BEYLİĞİ’nin merkezi olan Kadirli, (1337-1515 yazları Elbistan, kışları Kadirli) Maraş, Besni, Malatya ve Harput’u içine alan 40.000 km2 lik bir sahayı kapsamakta idi. Dulkadiroğlu beyliği Osmanlı devletince ilhak edilince (12.06.1515), Dulkadir Beyler Beyliği sıfatıyla merkezi Maraş’a nakledilerek Kadirli; ZÜLKADİRİYE SANCAGI sıfatıyla Maraş’a bağlanmıştır. (Yılmaz ÖZTUNA – Türkiye tarihi 5. cilt 21. sayfa)
Osmanlı döneminde ZÜLKADİRİYE sancağına bağlı yerler ise; MAĞARA (Höketçe-Tufanbeyli), GÖKSUN, ÇOKAK, ANDIRIN, GEBEN, HARUNİYE, BAYINDIR (Bahçe-Hasanbeyli), KINIK (Toprakkale), KUŞTEPE, MEKELKİN, SUMBAS, KARAMANLI ve SAVRUN nahiyelerini kapsamakta iken; 1865’te FIRKA-İ ISLAHİYE ile;
GÖKSUN, kaza yapılarak Maraş’a bağlanır…!
BAYINDIR, Cebelibereket (OSMANİYE) adı ile kaza yapılarak, Bahçe ve Haruniye Kadirliden ayrılarak buraya bağlanır…!
MAĞARA, (Höketçe-Tufanbeyli) Kadirliden ayrılarak Kozan sancağına bağlanır…!
Cumhuriyet kurulduğunda Kadirli ilçe sınırları; doğuda ve güneyde Ceyhan ırmağı ile, batıda Sumbas suyu ve kuzeyde Göksun ile sınırlanan yaklaşık 2000 km2’lik bir alanı kapsarken; 1925 yılında ANDIRIN kaza yapılarak Maraş’a bağlanmıştır…!
1928 yılında, Kadirli ağalarının birbirleri ile çekişmeleri sonucu; Bozdoğan aşiretinin siyasi gücünü kırmak maksadı ile, Kadirliye bağlı 5 (BEŞ) köy (HEMİTE-ENDEL-SELİMİYE-ORHANİYE-KÖYYERİ) Kadirliden ayrılarak Osmaniye’ye bağlanmıştır…!
Ayrıca aynı tarih ve aynı amaçla; ÇOKAK nahiyesi ile 6 (ALTI) köy (ÇIĞŞAR-AKİFİYE-ALTINBOĞA-RIFATİYE-İSKENDERLİ-KUMBATIR) daha Kadirliden ayrılarak Andırına bağlanmıştır…!
Kadirli ağalarının siyasi çekişme gazapları bu kadarla da kalmamıştır. 1954 yılında Kadirliye bağlı 5 (BEŞ) köy daha (BAHÇE-SARPINAĞZI-KESMEBURUN”Babaoğlu”-KAZMACA-KIRMACALI) Kadirliden ayrılarak Osmaniye’ye bağlanıp, Kadirli iyice kuşa çevrilmiştir…! (İ. Sefa VAYISOĞLU)
Nihayet 1996 yılına geldiğimizde kısır SİYASET kara yüzünü yine göstermiştir…!
Kadirliye bağlı 20 (YİRMİ) köy, (sonradan 4 köy tekrar Kadirliye bağlandı) Kadirliden koparılarak; SUMBAS adıyla yeni bir kaza yapılıp KADİRLİ ile birlikte, yeni İL yapılan OSMANİYEYE bağlanmıştır…!
Bütün bu oluşumlar Kadirli halkının inisiyatifi dışında ve tüm tepki ve REFERANDUM girişimlerine rağmen Kadirli üzerinde oynanan oyunlar devam etmektedir. Hal böyle iken, bütün bu ilhak, işgal ve siyasi oyunlar yetmiyormuş gibi; Kadirlimizin 3000 yıldan fazladır sahip olduğu tarihi eser ve turistik yörelerini (KARATEPE AÇIK HAVA MÜZESİ ve MİLLİ PARKI – ALA CAMİİ) ve yöremizin dünyaca ünlü (KIZYUSUFLU KİLİMLERİNİ), hatta (HALK OZANLARIMIZI), Kadirlinin adını bile zikretme tenezzülünde bulunmadan, Osmaniye Folklor Araştırma Derneği tarafından doğrudan Osmaniye’ye mal edilmesine ait tanıtım broşürlerini görünce donup kaldım…!
Beni telefonla arama nezaketinde bulunan ve kasıtlı bir şekilde hazırlanmış olan bu broşürleri bana gönderen, KADİRLİ EGİTİM VE KÜLTÜR VAKFI’mızın Kadirli şube Başkanı sayın İ. Sefa VAYISOĞLU bakınız ne diyor…!
“İLİM, HAK VE HAKİKAT İNSANİYETİN MÜŞTEREK MALIDIR… KÜLTÜR İSE, MAHALLİ HALKIN MİLLİ VE MANEVİ HUSUSİ SİMGESİ, BENLİĞİ VE KİMLİĞİDİR…!”
Bu veciz ifadeye ne denir..? Söylenecek başka bir söz varmıdır..? Sayın Vayısoğlu, Kadirli halkına da;
“BU BELGELER, OSMANİYENİN YALNIZ KADİRLİ KÜLTÜRÜNE DEĞİL, İLİM HAK VE HAKKANİYETİNE DE TECAVÜZDÜR…! KADİRLİLİ; MALINA SAHİP ÇIKIP KOMŞUSUNU HIRSIZ YAPMAMALIDIR…!” diyor.
Bizzat kurucusu olduğum KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIMIZIN, amaçlarına yönelik vakıf senedindeki (5. 7. 11.) Maddeleri bu ilkeleri teyit etmiyor mu..? Siyaseten Kadirliyi parçalayıp, Osmaniye’nin iki ayrı kazası konumuna getirilerek, kendi öz kültürümüzün Osmaniye Folklor Araştırma Derneğince, Kadirliyi de hiçe sayarak Osmaniye’ye mal etmeleri; TARİHİ ESER VE KÜLTÜRÜMÜZÜN İŞGALİ DEĞİL DE NEDİR…! Osmaniye’ye mal edilen HALK OZANLARIMIZA gelince;
1- Abdulvahap KOCAMAN : Kadirlinin AVLUK (Koçlu) köyündendir…!
2- Aşık Osman FEYMANİ : Kadirlinin Azaplı (Avşarlar) köyündendir…!
3- Aşık Halil KARABULUT ise, Kadirliden ayrılıp SUMBASA bağlanan Mehmetli köyündendir..! Bakın ibret için Osmaniye Folklor Araştırma Derneğinin broşürlü belgeli işgalci propagandasına, kendi yüreğinden ve kaleminden ne cevap veriyor.!
SAYIN İÇİŞLERİ KOMİSYONU VE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE…!

DUYSUN YÜCE MECLİS ONA SÖZÜMÜZ
ADANADAN AYRILAMAZ KADİRLİ
ORDA OKUMAKTA OĞUL KIZIMIZ
ADANADAN AYRILAMAZ KADİRLİ…!
*****
OSMANİYE TERFİ EDİNCE İL’E
NİÇİN BAĞLADINIZ BİZİ DE BİLE
BU KARAR BİZLERE ÇEKTİRİR ÇİLE
ADANADAN AYRILAMAZ KADİRLİ…!
*****
ÇÜNKÜ YÜKSEK HEP OKULLAR ORADA
KARA – HAVA – BÜTÜN YOLLAR ORADA
ALIM – SATIM – TÜRLÜ MALLAR ORADA
ADANADAN AYRILAMAZ KADİRLİ…!
*****
ORDA BÜYÜK DOKTOR BÜYÜK HASTANE
GENİŞ İLTİŞİM BÜYÜK POSTANE
DÜŞÜNELİM KONUŞALIM DOSTANE
ADANADAN AYRILAMAZ KADİRLİ…!
*****
OSMANİYE BİZE YABANCI BİR YAN
ADANA - KADİRLİ İSE CAN İLE CANAN
YOLUMUZ ÜSTÜNDE MİSİSLE CEYHAN
ADANADAN AYRILAMAZ KADİRLİ…!
*****
RUHUMUZA SİNMİŞ ADANA İSMİ
ORADA HALKIMIZIN BÜYÜK BİR KISMI
AŞIK H A L İ L DER Kİ SÖZÜMÜZ RESMİ
ADANADAN AYRILAMAZ KADİRLİ…! İmza: Halil KARABULUT
N O T :
====== Köylerimizin Mürşit DERVİŞ PAŞA tarafından iskan edilişi 1865 tarihi olup, 132 yıldan beri ADANA’ya bağlantımız bulunmaktadır…! BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN 24 EKİM 1996 tarihinde alınan bir kararı ile; OSMANİYE il, SUMBASIN da ilçe yapılmasına tepkimizi sürdürüyoruz…! ANAYASAMIZIN 126. Maddesinin uygulanmasını ve REFERANDUM HAKKIMIZIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ…!

24 KASIM 1996
İ M Z A
İsmail SEYİTOĞLU
Mehmetli KÖYÜ – KADİRLİ

Ayrıca yeri gelmişken; UYGUNSUZ SAHİPLENMELERDEN DOĞAN YANLIŞLARIN, SAHİBİ KİM OLURSA OLSUN, HALKIN GÖNLÜNDEKİ DOĞRULARI YANSITMIYOR İSE, TOPLUMDA SAYGINLIĞI OLMAYACAĞI DA BİR GERÇEKTİR…!
Örneğin; 1960 – 1961 yıllarında, BİR YIL ÜÇ AY gibi kısa bir süre içinde; OKULSUZ KÖY BIRAKMIYARAK, HAMAMINDAN HELASINA, MAARİF ORMANINDAN CADDE VE SOKAKLARININ BETONLANMASINA KADAR, KADİRLİ’Yİ KASABALIKTAN KURTARIP Ş E H İ R HÜVİYETİ KAZANDIRAN, ADALET BAKANLIĞI DÖNEMİNDE DE KADİRLİYE İLK ADLİYE LOJMANLARINI YAPTIRAN, KADİRLİDE BİRÇOK TABULARI YIKARAK, HİZMETLERİ İLE HALKIN GÖZÜNÜ AÇIP GÖNÜLLERDE TAHT KURAN, YURT ÇAPINDA “Kadirli Kaymakamı” SÖZÜNÜ SİMGE HALİNE GETİREN ve halen de böyle anılan Sayın Mehmet C A N’ın; 41 Yıl önce Savrun suyu ıslah çalışmaları sonucu kazanılan, Savrun mecrasında yaptırmış olduğu Ş E H İ R P A R K I ‘na mutlaka bir isim verilmesi gerekiyor ise, bu isim parkı yaptıran Sayın Mehmet C A N’ın ismi olması gerekmez mi…? Böylece Kadirli halkının minnet ve şükran duygularının yaşatılması çok mu abartılı olurdu…!
Kadirlimizin bir evladı olan rahmetli Dr. Hüseyin KABASAKAL’ın adı ve anısı yaşatılacaksa, bu ad Sayın Mehmet C A N’ın eseri olan ŞEHİR PARKI sahiplenilmeden, başka bir yere verilemez mi…!
Bu vesile ile sayın Belediye Başkanımız Ahmet TUNCEL ve Belediye Encümen Üyelerine; “H A T A D A N DÖNMEK DE BİR E R D E M L İ L İ K T İ R…!” sözünü hatırlatıyor, konunun tekrar değerlendirileceğini umuyorum…!


S A Y G I L A R I M L A
Mustafa K I R E K E R *
KADİRLİ EĞİTİM ve KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ……….03 NİSAN 2002 – ANKARA*
========================================

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 9
Bugün Tekil : 58
Bugün Çoğul : 89
Dün Tekil : 835
Dün Çoğul : 3130
Toplam Tekil : 726472
Toplam Çoğul : 13918445
IP : 3.83.188.254


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT