Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » NEDEN ANAVARZA ÜNİVERSİTESİ…!

NEDEN ANAVARZA ÜNİVERSİTESİ…!
NEDEN ANAVARZA ÜNİVERSİTESİ…!

Coğrafi ve tarihi açıdan incelendiğinde Çukurova; iki ayrı ovadan teşekkül eder. Birincisi, Ceyhan nehri ile Sumbas çayı ve kollarının oluşturduğu (YUKARI OVA) deltası (Misis’in doğusunda kalan kısım); İkincisi ise, Seyhan nehri ve Tarsus çayının deltası olan (AŞAĞI OVA)’dır. (Misis’in batısında kalan kısım) Genel adıyla ikisi beraber ÇUKUROVA olarak bilinmektedir.
Tarihi açıdan incelendiğinde, doğu Çukurova nın (YUKARI OVA) merkezinin ANAVARZA, batı Çukurova nın (AŞAĞI OVA) merkezinin ise TARSUS olduğu görülür.
Anavarza ; konum itibariyle çok özellikli bir kale olup, KADİRLİ-KOZAN-CEYHAN ve OSMANİYE sınırlarının bir noktada birleştiği, yukarı ovanın tam ortasında, yaklaşık 250 metre yükseklikte, dört bir tarafı düzlük ve alüvyonlu topraklarla çevrili, Türkiye nin bilinen en büyük kalelerinin başında gelmektedir.Kaleye çıkıldığında, çevresini kuşatan ve hepsi de yukarı ovada bulunan altı adet kale ile kuşatıldığı, merkezi konumda bulunan Anavarza kalesinin diğer kalelerle irtibatlı olduğu, geniş su kanallarının bugünkü kalıntılarından anlaşılmaktadır.
Yukarı ovada bulunan diğer kaleler ise; KOZAN KALESİ, TUMLU (DUMLU) KALESİ, YILAN KALESİ, TOPRAK KALE, HEMİTE KALESİ, BUCAK KALESİ dir. Bu da gösteriyor ki, Yukarı ova tarih boyunca özellikler arz eden büyük bir yerleşim, kültür ve medeniyet merkezi olarak günümüze kadar süregelmiş bir yerleşim yeridir..! Zira; sayın İsmail Sefa Vayısoğlu nun çeşitli yazı ve söylevlerinde belirttiği gibi, Roma imparatoru Hodrianus un yalnız Roma da bulunan bronz heykelinin bir eşinin de Kadirli de bir evin temelinin kazısı sırasında bulunması ve ayrıca yine Roma imparatorluğu döneminde, FLAVYAPOLİS (Kadirlinin eski adı) adına burada bastırılan sikkelerin, bugün Roma ve İstanbul müzelerinde sergilenmesi, yörede yaşayan kültür ve medeniyetin canlı birer belgesidirler..!
İşte biz, Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfını kurarken; “EĞİTİM GÖRMÜŞ HALKI BİR YÖNE SEVKETMEK KOLAY, SÜRÜKLEMEK İSE GÜÇTÜR; İDARE ETMEK KOLAY, ANCAK KÖLELEŞTİRMEK İMKANSIZDIR..!” İlkesinden hareketle, eğitime ve kültürel araştırmalara önem verip, çevremizin doğal yapısı içinde komşu kentlerle diyalog kurarak, onları da bu konularda ateşleyip, aynı amaçlı birer vakıf kurmalarını amaçlamıştık..! Ancak bugüne kadar bu diyalog gerçekleştirilemediği için tasarlanan amaca da ulaşılamamıştır..!
Şimdi bu yazımla, buradan herkese çağrıda bulunuyorum..! Özellikle siyasilerimizin dikkatine ve ana hatları ile de ANAVARZA ÜNİVERSİTESİ nin fikri projesini sunuyorum..!
“DÜŞÜNCE, ÇALIŞMA VE GAYRETİN ELBİSESİDİR..! DÜŞÜNCENİN %1 İ İLHAM İSE, %99 U DA ALIN TERİDİR..!” Bu ilkeden olarak, vakfımızın görevi de bu elbisenin içini dolduracak, gayret ve çabayı oluşturacak samimi diyalogların yolunu ve önünü açmaktır..!
Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfımızın kuruluş çalışmalarına başlayalı beş yıl, kurulalı da yaklaşık üç buçuk yıl olmuştur. Bu süre içinde tıraş bitmiştir..! Saçlar hepimizin önüne dökülmüştür..! Gizli amaçlı, yavan şovmenliklerin hiç kimseye bir yarar sağlamadığı gibi, Vakfımıza da bir çok zarar verdiği gerçeğini artık görmeliyiz..! Ayaklarımız yere basmalı ve samimi olmalıyız..! Vakfımızı her türlü siyasi hesap ve çıkar amaçlarının üstünde tutup: ‘Bizden olsunda ne olursa olsun’ gibi kafaları ipotekli, kendini aşamamış, fanatik düşüncelerin vakfımızın dışında bırakıldığı dürüst, hizmet üreten bir hayır kurumu haline getirmeliyiz..! Şu anda öyle olmaya yönelmiş durumdadır..!
Ankara da Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı dışında, Ceyhan Kültür ve Yardımlaşma Derneği vardır. Bu derneğin de aynı amaçlı bir vakıf haline dönüştürülmesi için Yönetim olarak Ceyhanlı hemşerilerimizle ilişki kurmalıyız..! Aynı şekilde bir Eğitim ve Kültür Vakfı kurmaları için; Kozanlı, Fekeli, İmamoğlulu, Andırın lı, Osmaniyeli, Haruniye li, Bahçeli, Erzinli, Dörtyollu, İskenderunlu vs. çevre kentlerdeki hemşerilerimizle diyaloga geçerek, onları da ateşlemeliyiz..! Sonra da aynı amaçtaki bu Vakıflarımızı; ‘YUKARI OVA VAKIFLAR BİRLİĞİ veya ANAVARZA VAKIFLAR BİRLİĞİ’ çatısı altında toplayarak, ekonomik ve sosyal imkanlarımızı birleştirip, ‘ANAVARZA ÜNİVERSİTESİ’ nin kurulması için çalışmalar yapmalıyız..!
Bugün yaklaşık 96000 dönüm araziyi kapsayan ve bir kısmı da 1978 yılında dönemin Adalet Bakanı sayın Mehmet CAN (Eski Kadirli Kaymakamı) tarafından, ‘TARIM AÇIK CEZAEVİ’ şeklinde, eğitim ve üretim amaçlı olarak Adalet Bakanlığına kazandırılan MERCİMEK HARASI; ‘ANAVARZA ÜNİVERSİTESİ’ için hazır bir kampus merkezi olabilir..! Çevredeki komşu kentlere de birer ikişer Fakülte, Yüksek okul ve araştırma merkezi kurulduğunu düşünürsek ki; bugün zaten bir çoğunda mevcuttur..! Yöremize kendi imkanlarıyla sağlayacağı ekonomik, kültürel ve sosyal potansiyeli düşünmek hayal olmayacaktır..!
Şimdi Köyleri Nahiye, Nahiyeleri İlçe, İlçeleri İl yapmak gibi, Devlete mali yük ve sıkıntı yapmaktan başka bir yararı olmayan ; ‘BÖL PARÇALA ELE GEÇİR YÖNET’ ilkesizliği ile, ucuz politika peşinde koşan siyasetçilerimizi, biraz samimi yüzleriyle böyle ulvi projelere eğilmelerini bekliyoruz..! Siyaseti bir amaç için mi, yoksa halka hizmet için bir araç olarak mı yapıyorlar..! Düşünmek lazım..!
Bugün Ankara nın merkezinde sekiz adet Üniversite mevcutken, tarımsal sanayi açısından baktığımızda; Türkiye mizin %30 ihtiyacının karşılandığı Çukurova, üç Üniversiteyi kaldıracak kapasiteden uzak mıdır? Acaba..!
Şunu unutmayalım ki; bir öğrencinin sadece imtihan için Çukurova dışında bir yere gidip gelmesinin mali yükü; buna bir de eğitim amaçlı uzun süreli gittiğini düşünürsek, yöremizden diğer yörelere akan ekonomik potansiyelin hesabını yapmak güç olmasa gerek her halde..!
Bir de Üniversitenin yöremizde pilot çalışma ve araştırmaların çevreye yansıtacağı faydaları düşünürsek, sağlayacağı ekonomik potansiyeli düşünmek lazım..!
Netice olarak, her yeni kurumda olduğu gibi; kuruluş çalışmalarından bu güne kadar vakfımızda bazı rahatsızlıklar olmuştur..! Ancak soğukkanlı, ilkeli, samimi, örnek tavır ve davranışlarla bu rahatsızlıklar aşılmış, en azından asimile olmuştur..!
Zaman içinde yukarıda kısaca ana hatları ile sunmaya çalıştığım projeler; bir gün mutlaka gerçekleşecektir..! Ancak şunu unutmayalım ki; HAYATTA İNSAN UNSURU NE KADAR ÖNEMLİ İSE; ZAMAN O KADAR KIYMETLİ, ÖMÜR DE O DENLİ KISADIR..!

S A Y G I L A R I M L A
Mustafa KIREKER
Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı
Kurucu ÜYESİ - 21 Nisan 1998

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 10
Bugün Tekil : 69
Bugün Çoğul : 103
Dün Tekil : 835
Dün Çoğul : 3130
Toplam Tekil : 726483
Toplam Çoğul : 13918459
IP : 3.83.188.254


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT