Bu Sayfayı Paylaş
ShareThis Facebook Tweet Google Email

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Makaleler » YAŞAMIN İÇİNDEN

YAŞAMIN İÇİNDEN
Göçer hayattan yerleşik düzene geçiş kolay olmamıştır. Sosyal hayatta yerel yönetimlerin oluşturulması ve bu konuda bireysel ve ailesel geçim koşullarından başka hiçbir düşüncesi olmayan ilkel halk topluluklarına düzen sağlamak, çeşitli nükteleri de beraberinde yaratmıştır.
İşte böyle bir ortamda, mezra yaşamında her türlü sosyal yaşam ve düşünceden yoksun, çoğu zaman nüfus kaydına bile gerek duymamış eğitimden yoksun, doğal yaşamı yaşam zanneden dağlık yörelerimizden birinde; Cumhuriyetin ilk yıllarında köy statüsü oluşturularak muhtarlık kurulur… Askerlik yaparken ALİ OKULUNDA okuma yazma öğrenmiş olan Hasan emmiyi de muhtar seçip, muhtarlık mühür’ünü de teslim ederler… Sonra da muhtarlık hakkında genel bir bilgi vererek; muhtarın köyde devletin temsilcisi olduğunu, devletle vatandaş arasındaki her türlü ilişkilerin kurulmasında muhtarın görevi ve sorumlulukları bir bir izah edilir.
Bu bilgilerin ışığı altında ertesi gün büyük bir sorumluluk ve muhtar olmanın da heyecanı ile erkenden kalkıp giyinip kuşanan Hasan emmi; şöyle bir etrafı süzüp inceler… Herkes doğal yaşamı ile işinde gücünde, herhangi bir değişiklik yok, sakin bir hayat sürüp gidiyor… Karısı Fatma teyze de her günkü gibi erkenden kalkmış, Hasan emminin duygularından habersiz günlük kendi işinde gücündedir…
Hasan emmi bir ara maziye dalarak askerlik dönemini hatırlar. Onbaşılar, çavuşlar, komutanlar… O dönemde öğrendiği ve doğruluğuna da inandığı bir tabir aklına gelir. “ASKERLİKTE BAŞ OL DA, İSTERSEN SOĞAN BAŞI OL…” Bu tabiri köyüne uygulayınca; muhtar olarak köyün başı, komutanı olduğu kanısına varır… Bir ara günlük işleriyle uğraşan karısı Fatma teyzeye seslenerek; “Avrat, dün ben de şu köyün insanları gibi sıradan birisi idim..!” der. Fatma teyze, ‘şimdi ne oldun ki?’ diye soracak olunca; Hasan emmi gururlanarak ve karısına ne kadar önemli olduğunu gösterircesine cebinden muhtarlık mühür’ünü de çıkararak gösterir ve;
-Artık köyün mıkdar’ı (MUHTAR) oldum, inanmazsan aha da möhör’üm (MÜHÜR) der. Der ama; Fatma teyze muhtarlığın da mühür’ün de ne olduğunu bilmez ki zavallı kadın… Kocası Hasan emmiye şaşkın şaşkın bakıp, bir anlam veremeden ‘ESEMESİZ HERİF’ diyerek tekrar işine gücüne koyulur…!
Çevremize şöyle bir baktığımızda, birçok insanın gerek birilerinin tavassut ve korumasında, gerekse örgütsel dayanışma sonucu bir makam ve mevki’ye oturup bir sıfat kazanınca; tevazudan ve gerçeklerden uzaklaşıverirler… Hele o makamdan çıkar bekleyen yalaka ve dalkavukların da şişirmesi ile iyice havalananlar çok olur… Geldikleri makamın ve üslendikleri sıfatın sorumluluğunu unutup, bu makam ve sıfatın ebedi olduğunu zannederek çevresindeki mütevazi insanları ve karşı gurupları ezmeye kalkarlar. Bu makam ve yetkileri de alınınca, tabir yerinde ise; ‘EŞEK’TEN DÜŞMÜŞE DÖNERLER…’
Eğitimi, bilgisi, becerisi kifayetsiz, bireysel çıkarlarını toplum çıkarlarının üstünde tutup, yasal kuralları da göz ardı ederek yetkilerini belli güçlerin çıkarlarına kanalize etmek amacı ile bu makamlara getirilen kişiler; genellikle hoşgörüden uzak, saygınlığın değerini özümsememiş, yoksul zavallı bir kişiliğe sahiptirler… Böyleleri için bundan yaklaşık sekiz asır evvel, veciz bir ifade ile MEVLANA şöyle demiştir.
“POHPOHLAR POHPOHLARLA ÇOK İTLERİ AT YAPTIK,
UÇURDUK DA GÖKLERE ALKIŞTAN KANAT YAPTIK,
HİÇ YOKTAN BAŞIMIZA KOCA SALTANAT YAPTIK,
ÜSTÜNE ÇUL VURMAYIN İT ONU KANAT SANIR,
EŞEĞE GEM VURMAYIN KENDİNİ AT SANIR…!” demiştir…!
Her makam ve sıfat ulu’dur, kutsaldır… Ancak, onu taşıyan veya işgal eden kişilerin o sıfata ve makama lâyık bilgi, beceri ve olgunlukla donanmış olmaları çok önemlidir… Aksi halde hem kendinin hem de temsil ettikleri kurumun itibarını zedeleyip, yıllarca silinemeyecek yaralar açarlar…!
O nedenle, insanı insan kılan AKIL mefhumunun önderliğinde, binbir emek ve uğraş vererek kurup yaşatmaya çalıştığımız KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI’ mızın, bir sosyal dayanışma, eğitim, kültür ve hayır kurumu olduğunu unutmadan, ebediyete taşıyabilmek için; TARAFGİR VE HIRS DOLU EĞOLARINI AŞAMAMIŞ, FANATİK İNSANLARDAN KORUMAK DA VAKFIMIZIN AMAÇLARI KADAR ÖNEMLİ BİR GÖREVDİR…! Çünkü vakfımızın amaç ve hedeflerini özümseyemeyen kişilerin, toplumumuza güvensizlik ve görüntü çirkinliğinden başka verebilecekleri bir şey olmuyor…!
Ancak, böyle insanlarımızı bile vakfımızdan dışlamadan, telkin yoluyla, sabırla eğitip yönlendirmemiz gerekiyor. Her şeyin insan unsuruna bağlı olduğunu düşünürsek; bu tür insanlarımızın da Kadirli’mizin bir gerçeği olduğunu unutmamamız gerekir…! Zira, vakfımız bir EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI olduğuna göre, her ortamda insanlarımızı EĞİTMEKTEN ve KAZANMAKTAN kaçınamayız. Bakınız bir ÇİN felsefesinde kıssadan hisse ne diyor…?
“Eğer kişi; HEM AKILLI HEM DE ÇALIŞKAN İSE, TAKDİR ET…!
AKILLI FAKAT ÇALIŞKAN DEĞİLSE, İKAZ ET…!
ÇALIŞKAN FAKAT AKILLI DEĞİLSE, DİKKAT ET…!
HEM TEMBEL HEM DE AKILSIZ İSE, E Ğ İ T…! Eğer eğitilmiyorsa, D E F E T…!
Her zaman en iyiyi amaçlayıp yapabilmek NİYET ve GAYRETİ hedefimiz olmalıdır..!


Mustafa KIREKER *
KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Kurucu ÜYESİ
21 ŞUBAT 2003 – A N K A R A *

Yorum
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama KoduOylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

Saat

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya TıklayınKısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

09-04-2019 08:34
31 Mart'ta yapılan muhtarlık seçimlerinde Köyümüzün muhtarı seçilen Gürhan SARIAKÇALI ve ekibine hayırlı olsun dileklerimizle başarılar dileriz...

09-04-2019 08:31
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

18-03-2016 13:42
Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

31-12-2015 10:12
Yeni yılınızı kutlar, 2016 yılının size ailenize ve Büyük Türk Milletine esenlikler getirmesini dilerim...

16-10-2015 21:15
Biraz gecikmelide olsa 2015 yılı Kurban Bayramı resimlerimizi yükledik bilginize...


Anket
KÖYÜMÜZ ADINA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KURULMASI YÖNÜNDEKİ FİKRİNİZ NEDİR?

DERNEK KURULMALI
DERNEK KURULMALI
100% [7 Oy]

DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
DERNEĞİN KURULMASINA GEREK YOK
0% [0 Oy]

FİKRİM YOK
FİKRİM YOK
0% [0 Oy]

Oy: 7
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 27/08/2014

Anket Arşivi

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 11

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 83
En Yeni Üye: mujganokan

Ziyaret Sayıcı
Online : 26
Bugün Tekil : 797
Bugün Çoğul : 25790
Dün Tekil : 1123
Dün Çoğul : 31010
Toplam Tekil : 557045
Toplam Çoğul : 11808481
IP : 34.226.234.20


ÖKSÜZLÜ KÖYÜ WEB SİTESİ / KURUCU ADEM YAVUZ KIREKER

WEB TASARIM VEDAT ARAT